adplus-dvertising

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

Tekirdağ’da gerçekleştirilen Bağ Bozumu Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Tarımsal Incelemeler ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker, “İhracatta da 700 milyon dolarlık bir ihracat potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çok büyük bir katkı sağlıyoruz. Buna da baktığımız zaman da üzüm ihracatı açısından da Türkiye dünyada birinci sırada” şeklinde konuştu.
Takip et
Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Bağbozumu Şenliği düzenlendi. Şenliğe, Tarımsal Incelemeler ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, konuşmaların sonrasında bağbozumu ile devam etti. Katılımcılar ve davetliler bağda üzüm hasadı yaptı. Öte Yandan süslenen bağ alanında davetli vatandaşlarda bol bol fotoğraf çekildi.

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

Üzüm ihracatında Türkiye birinci

Programda konuşma yapan Tarımsal Incelemeler ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker, “Buradaki etkinliğin farklı bir manası var bu açıdan da özellikle Türkiye’deki bağ alanlarının yüzde 10’unun bölgemizde olduğu düşünüldüğünden ve öte yandan enstitümüzün geliştirmiş olduğu Türkiye’deki toplam 35 çeşidin 19’unun geliştiren enstitüde olması ayrı bir önem arz etmektedir. Üzümün hem imalatı açısından dünyada çok mühim yeri olan bir ülkeyiz. 390 bin hektar alanda üzüm imalatı yapılmakta. 3,7 milyon ton bir ürünle dünyada altıncı sıradayız. İhracatta da 700 milyon dolarlık bir ihracat potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çok büyük bir katkı sağlıyoruz. Buna da baktığımız zaman da üzüm ihracatı açısından da Türkiye dünyada birinci sırada” diyerek konuştu.

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise bağ bozumu etkinliklerini geleneksel hale getirdiklerini aktararak, “Hem ata tohumlarımızı yetiştireceğiz hem üzümümüzün bin 457 çeşit diyor ama yabancı üzümlerle beraber bin 600 çeşit bu bölgede üzüm var. O üzümlerin bir canlı müze biçiminde tüm tamamının sergileneceği ortalama 120 dönüm arazi içerisinde çalışmalarını yürüttüğümüz ve Allah nasip ederse bir buçuk ay içerisinde de vatandaşımızın kullanımına açacağımız muazzam bir proje geliyor. Biz bu organizasyonlarla beraber hem bölgemizdeki bin 600 çeşit üzümü tanıtabileceğimiz ve yaşatacağımız etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Kentimizin tanıtımına da katkı sağlayabilecek organizasyonlara imza atmak istiyoruz. İnşallah etkinliğimiz gelecek sene daha da güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.