Tekerlekli Sandalyeler Düşünce Gücüyle Hareket Edebilecek

Beyin ile makineleri birleştiren arayüz çalışmalarına devam ediliyor. Bunun son örneği ise, düşünce gücüyle hareket edebilen tekerlekli sandalye oldu.
Tekerlekli Sandalyeler Düşünce Gücüyle Hareket Edebilecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yurtdışında yayınlanan bir makale ile, insanların düşünce güçlerini kullanarak tekerlekli sandalyeleri hareket ettirebilmelerinin mümkün olduğu açıklandı.

Nature Machine Ingelligence dergisinin yayınladığı makalede, fiziksel engellilerin, beyin – makine arayüzü (BMI) kullanarak, tekerlekli sandalyelerini hareket ettirebilecekleri ortaya atıldı.

ENSEYE TAKILAN KÜÇÜK BİR ÇİP

Şu an için BMI sistemleri büyük ve başın tamamını saran elektroensefalograf (EEG) sisteminin kullanılmasını zorunlu kılıyor olsa da, bilim insanları daha küçük ve günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek EEG’ler üzerinde çalışıyor. ABD’de çalışmaları yürüten 3 üniversitenin bilim insanları bir araya gelerek, enseye takılan küçük bir EGG ile tekerlekli sandalyeleri hareket ettirmek için çaba harcıyor. Üstelik çalışmaların sonuna yaklaşıldığı da belirtiliyor.

Çalışmalarda 6 yürüme engelli gönüllü yer alıyor. Eğer yeni EGG sistemi tamamlanırsa, fiziksel engelli insanlar için devrim niteliğinde bir teknolojik gelişme yaşanmış olacak.

Tekerlekli Sandalyeler Düşünce Gücüyle Hareket Edebilecek

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.