Tek Tek Toplanan Kazlar, İki Kentimizi Vurdu!

Son yıllarda kaz eti satışından önemli gelir elde eden Kars ve Ardahan halkı, bu yıl kanatlı hayvanlarda baş gösteren hastalık nedeniyle kara kara düşünüyor.

Diğer yörelerde yetiştirilen kazların aksine Kars ve Ardahan’da yetiştirilen kazlar, yöre halkı için önemli bir kazanç kapısı olmuştu. Ancak bu yıl bölgede baş gösteren hastalık nedeniyle civcivlerden birçok öldü, kalanlar da yetkililer tarafından toplanarak zehirlendi.


Lezzetiyle son yıllarda Türkiye’nin birçok ilinden sipariş alan kaz eti, deyim yerindeyse bu yıl karaborsaya düşecek. En çok kazın yetiştirildiği illerimizden olan Kars ve Ardahan’da kanatlı hayvanlar arasında baş gösteren hastalık nedeniyle civcivlerin çoğu telef oldu. Bölgede hastalığın yayılması üzerine yetkililer köy köy dolaşarak vatandaşın elindeki kanatlı hayvanları toplayıp zehirledi. Bölgede her yıl kaz satışından aile ekonomisine ciddi katkı sağlayan vatandaşlar da bu durumda kara kara düşünmeye başladı.

KIŞ ÇOK ÇETİN GEÇECEK

Hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu bölgede kazların toplanarak zehirlenmesi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanın da para etmemesi bölgede zorlu geçen kış aylarını daha da zorlaştıracağa benziyor. Konuyla ilgili sıkıntısını dile getiren bir vatandaş, “Bu yıl bütün aksilikler üst üste geldi. Bölgemizi dolu vurdu, ardından kanatlı hayvanlarımız ölmeye başladı. Yem fiyatları aldı başını gidiyor. Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz” dedi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı