Tek doz koronavirüs aşısı Avrupa’dan onay alıyor!

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Amerikan ilaç firması Johnson and Johnson tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tek doz olarak geliştirilen aşının AB’de kullanımı için tavsiye kararı aldı. Kararın AB Komisyonu tarafından kısa zamanda kabul edilerek onaylanması bekleniyor. Johnson and Johnson’ın aşısı, AB’de onaylanan dördüncü Kovid-19 aşısı olacak.
Takip et
Tek doz koronavirüs aşısı Avrupa’dan onay alıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansından (EMA) yapılan açıklamada; elde edilen veriler ışığında Amerikan ilaç firması Johnson and Johnson tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tek doz olarak geliştirilen aşının etkili ve güvenli olduğu, AB ülkeleri tarafından kullanılabileceği söylendi.

ABD, Güney Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde 44 bin kişi üstünde denenen Johnson and Johnson’ın tek dozluk Kovid-19 aşısının yüzde 67 etkili olduğu, hastalık ve ölüme karşı kuvvetli koruma sağladığı açıklanmıştı. Aşının ABD’de kullanımına 28 Şubat’ta onay çıkmış, aşı dağıtımı 1 Mart’ta başlamıştı.

Johnson and Johnson aşısı, tek doz olarak kullanılıyor ve buzdolabında 3 aya kadar saklanabiliyor; AB’ye aşı teslimatına ise en erken nisan ortalarında başlayabileceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.