Tek doz aşı olan 65 yaş üstüne uyarı!

Sonbaharın gelmesi ve okulların açılmasıyla beraber pandeminin seyriyle alakalı takip hızlandı. Sosyal kısıtlamaların, aşıya yönlenmeyi arttıracağı ve buna ilişkin hareketliliğin başladığı söyleniyor. Son günlerde testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 7. Uzmanlar, özellikle tek dozlu 65 yaş üzeri için uyarıda bulunuyor…
Takip et
Tek doz aşı olan 65 yaş üstüne uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edinilen bilgiye göre, bu hafta sonundan itibaren üniversitelerin açılmaya başlamasıyla beraber, şehir merkezlerine dönüş tamamlanacak. Hem okulların açılması hem de kırsal ve sahillerden metropollere gelişin sonlanmasının sonrasında pandemiye ilişkin esas neticelerin eylül ayının ikinci yarısında çıkacağı söyleniyor.

YENİ KURALLAR

Pandeminin seyrine bağlı olarak açıklanan tedbirlerin revize edilmesine ilişkin çalışmalar da sürüyor. Hükümetin, aşılı-aşısız ayrımını bizzat yapmayacağı, kurumların, üniversitelerin, özel iş yerlerinin yahut firmaların buna ilişkin kararları kendilerinin alacağı söyleniyor. PCR kontrolüyle başlayan sürecin, önümüzdeki aylarda yeni kurallar ve yeni ayrımları beraberinde getireceği, bunu vaka sayısının tespit edeceği değerlendiriliyor.

TEK DOZ OLANLAR….

Hükümetin yaptığı toplantılarda, sosyal kısıtlılığın aşı yaptırmayanların tavrını değiştireceği, spor salonları, kütüphane, lokanta, iş yeri gibi mekanlardaki kuralların da aşıya yönelmeyi sağlayacağı yorumu yapılıyor. Buna ilişkin verilerin henüz yeni olmasına rağmen, aşıya yönelişte artış olduğu söyleniyor. Özellikle tek doz aşılı 65 yaş üzerinin ikinci dozlarının yapılmasının çok mühim olduğu, yoğun bakımlarda bu grubun bulunduğu kaydediliyor. Aşılamanın arttığı yerlerde vaka sayılarında düşüşün net görüldüğü de bildiriliyor.

POZİTİF ORANI YÜZDE 7

Son verilere göre, aktif vaka sayısı 500 bine yaklaştı. Hastanelerin yükünde artış var. Salgının hızında ise hafif bir azalma meydana geldiği, virüsün üreme hızının 0,96 olarak tespit edildiği dile getirildi. Son 15 gündür testlerin pozitif çıkma oranının yüzde 7 olduğu, bunun ağustos başında yüzde 10 olduğu bilgisi paylaşıldı. Fakat gerilemeye karşın, bu oranın çok yüksek olduğu ifade ediliyor.

40 MİLYON AŞILI AVANTAJI

Hükümette yapılan toplantılarda, toplumda halen 40 milyon kişinin çift doz aşılı olmasının, geçen senenin aynı dönemine göre büyük fark oluşturacağı değerlendiriliyor. Bu 40 milyon aşısız olsaydı, vakanın bugünkü seyir hızıyla, 60 bin ilave hasta manasına geldiği, toplumun şu an bundan kurtulduğu söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.