adplus-dvertising

TCMB, kripto para ile yapılan ödemeleri yasakladı!

TCMB tarafından yapılan açıklamada kripto paralarla ilgili yeni düzenlemenin tamamlandığı bildirildi. Resmi düzenlemeye göre kripto para barındırdığı riskler sebebiyle ödeme yöntemi olarak kullanılamayacak.
Takip et
TCMB, kripto para ile yapılan ödemeleri yasakladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) resmi internet sitesinde yer verilen duyuruda son dakika kripto para açıklaması yapıldı. Merkez Bankası duyurusunda, “Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışması tamamlanmıştır.” dendi. Açıklama metninde, kripto paranın riskleri vurgulanarak “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur. ifadeleri yer aldı.

MERKEZ BANKASI’NDAN KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

Merkez Bankası’nın kripto para metninde şu açıklama yer aldı;

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları sebebiyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi yahut sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez özellikte olması gibi sebeplerle alakalı taraflar açısından mühim riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen nedenlerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler oluşturma olasılığı bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan taktik ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yasası ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Ile Ilgili Yasada yer verilen yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.” dendi.

TCMB, kripto para ile yapılan ödemeleri yasakladı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.