adplus-dvertising

TCG Anadolu’nun zırhlı amfibi hücum aracı hazır

2022 sonunda envantere girmesi beklenen Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’da konuşlandırılacak zırhlı amfibi hücum aracı ZAHA, Efes-2022 tatbikatı bünyesinde yaratılan Savunma Sanayii Sergisinde yerini aldı.
Takip et
TCG Anadolu’nun zırhlı amfibi hücum aracı hazır
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı bünyesinde yaratılan Savunma Sanayii Sergisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni envantere alacağı sistemlere de ev sahipliği yapıyor. 2022 sonunda envantere girmesi beklenen, Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak çok amaçlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’da konuşlanacak zırhlı amfibi hücum aracı ZAHA da sergide boy gösterdi.

TCG Anadolu’nun zırhlı amfibi hücum aracı hazır

Envantere girdiğinde deniz piyadelerinin en büyük yardımcılarından olacak ZAHA, kuvvetli görüntüsüyle dikkat çekerken, üstün hareket ve ateş kuvveti kabiliyetleriyle de ABD ve Çin’deki muadillerine üstünlük sağlıyor.

ZAHA’nın Savunma Sanayii Başkanlığı’nın zırhlı hafif amfibi hücum aracı projesi çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirildiğini açıklayan şirket yetkilisi Cem Altınışık, “Bu araçlar deniz piyadeleri tarafından kullanılacak. ZAHA, TCG Anadolu gemisinde konuşlandırılacak. Envantere girince amfibi tugayı tarafından kullanılacak. Deniz piyadelerinin çok mühim bir unsuru haline gelecek. ABD’de ve Çin’de muadilleri var ancak onlarla kıyaslandığında ZAHA, çok daha üstün hareket beka yeteneği ve ateş kuvvetine sahip” diyerek konuştu.

TCG Anadolu’nun zırhlı amfibi hücum aracı hazır

Amazon otonom oldu

TCG Anadolu’nun zırhlı amfibi hücum aracı hazır

Daha önce insansız modeli üretilen Amazon çok maksatlı zırhlı araç ise tamamen insansız ve otonom modeliyle görücüye çıktı. Özellikle sınır bölgelerinde ve meskun mahal çatışma alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan otonom Amazon’un önümüzdeki senelerde envantere girmesi bekleniyor.
Otonom Amazon’a, riskli bölgelerde konvoy güvenliğini temin etmek maksadıyla silahlı drona da entegre edilebiliyor. Otomatik iniş kalkış özelliğine sahip silahlı dron Songar, otonom Amazon ile beraber insana gerek kalmadan bir konvoyun güvenliğini sağlayabilecek kapasiteye ulaşıyor.

Songar, 3 ülkeye ihraç ediliyor

Silahlı dron Songar’a farklı yararlı yükler eklediklerini ifade eden şirketin genel müdürü Barış Düzgün, “Songar’a 40 mm bomba atar, togan mühimmatı, sis havanı ve roket ekledik. Bu silahlı dronlar ordumuzun envanterinde kullanılıyor. Ek olarak 3 ülkeye de ihracat yapıyoruz. Bir yere hızlı müdahale etmek yahut baskılamak, herhangi bir terörist unsurun kalekola yaklaşmasını önlemek maksadıyla kullanılabiliyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.