adplus-dvertising

TCDD’den Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliği ile trenlerde ücretsiz bisiklet taşıma izni kuralları açıklandı

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun talebi üstüne harekete geçen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, uzun yol (YHT ve Anahat) ve kısa yol (Bölgesel, Banliyö-Marmaray) trenlerinde bisiklet taşınmasına izin verecek. Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, “Bisikletin yaygınlaşması ve kabul görmesi için verdiğimiz mücadeleye destek olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne müteşekkiriz” şeklinde konuştu.
Takip et
TCDD’den Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliği ile trenlerde ücretsiz bisiklet taşıma izni kuralları açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Bisiklet Federasyon’unun çevreci ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletlerin kullanımının yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması maksadıyla bisiklet sporcularının bisikletlerini yanlarında götürmeleri, bisikletlerinin taşınmasında kolaylık sağlanması, taşıma hakkı tanınması ve bisiklet kontenjanı (bagaj hakkı) verilmesi talebine TCDD Genel Müdürlüğü’nden olumlu cevap geldi. Bütün dünyadaki bisiklet taşıma kuralları örnekleri dikkate alınarak tespit edilen hükümler, bisikletlilerin ulaşımını kolaylaştırırken; sağlık, çevre, ekolojik denge, egzozsuz hayat, ekonomik manada tasarruf sağlanması ve benzeri konularda örnek teşkil edecekler. Banliyö ve Marmaray trenlerinde yoğun olmayan saatlerde her türlü bisiklet (katlanabilir, city bike, mountain bike) taşınabilirken, Yüksek Hızlı Tren ve Anahat ve Bölgesel Trenlerde katlanabilir bisikletlerin ücretsiz olarak taşınmasına izin verildi.

Emin Müftüoğlu: “Bisikletli hayatı daha kolay ve daha güvenli hale getireceğiz”

“Bisikletin tabana yayılması, bisikletli hayatın kolaylaştırılması ve her yerde kabul görmesi ismine verdiğimiz emeğin yanında olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederiz” cümlelerine yer veren Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, “Bisikletin gerçek bir ulaşım aracı olarak kabul görmesi ve bu çevreci, sağlıklı ulaşım aracının daha çok kullanılması konusunda verdiğimiz mücadele devam edecek, bisikletli hayatı daha kolay ve daha güvenli hale getireceğiz” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tren türlerine göre bisikletlerin trenlere kabul esaslarını şöyle belirtilmiştir:

Banliyö Trenleri ve Marmaray trenlerinde

– Pazar ve milli bayram günleri hariç öbür günlerde yolcu yoğun saatler (zirve saatler) olan 07.00-08.30 ila 16.00-19.30 saatleri dışında bisikletler trenlerde yolcu beraberinde küçük el bagajı kabul edilecek, taşıma için öte yandan bir ücret alınmadan taşınmaktadır.
– Yolcu yoğun saatlerde ise trenlere asla bisiklet kabul edilmemektedir.
– Yolcu yoğunluğu olmayan pazar günlerinde ve milli bayramlarda gün boyunca bisikletler
ücretsiz olarak taşımaya kabul edilmektedir.
– Bisikletler bütün vagonlara kabul edilerek ve varsa bisiklet taşıması için ayrılan boşluklarda yahut ara boşluklarda yolcu geçişini engellemeyecek biçimde taşınması sağlanmaktadır.
– Asansörlerde, yürüyen merdivenlerde, trenlerde ve trenlere iniş binişlerde kendilerine ve/yahut öbür yolculara verilecek her türlü zarar ve ziyandan bisiklet sahibi sorumludur.
– Turnike olan bölgelerde bisiklet geçişleri engelli turnikelerinden yapılmaktadır.

Yüksek Hızlı Trenlerde

– YHT’lerde el bagajları için ayrılmış bölmeye sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler, yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve yolcusu beraberinde ücretsiz taşınmaktadır.
– YHT’lerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına izin verilmemektedir.

Anahat ve Bölgesel Trenlerde

– Anahat ve bölgesel trenlerde, yalnızca tren teşkilatında furgon yahut furgon bölmesi olan trenlere, katlanamayan bisikletler yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve ücretsiz taşınmaktadır.
– Teşkilatında furgon olmayan trenlerde bagaj bölmesine sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler, yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve ücretsiz taşınmaktadır. Bu trenlerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına izin verilmemektedir.
– Tren teşkilatında furgon yahut furgon bölmesi olan trenlerde, katlanamayan bisikletlerin açık hali ile sığmasının mümkün olmadığı vaziyetlerde tekerlerinin ve pedallarının sökülerek boyutunun yolcu tarafından küçültülmesi gerekmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.