TBMM’nin 2022’de ilk gündemi zam!

TBMM’de yeni senenin ilk mesaisi için toplanan Genel Kurul’da grup başkan vekilleri tarafından yeni seneyle beraber gelen zamlarla ilgili açıklamalar yapıldı. TBMM’de senenin ilk mesaisinde gündem ‘zam’ oldu.
Takip et
TBMM’nin 2022’de ilk gündemi zam!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmalarla açılan oturumda ilk sözü HDP Grubu ismine İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu aldı. ‘Kamuda mülakat mağdurları’ konulu konuşma yapan Kenanoğlu, sınavlarda başarılı olan kişilerin mülakatlarda kaybettiğini belirtti. Kenanoğlu, “Sınavlarda 1’inci olan, 2’nci olan, 90, 80 puanın üzerlerinde alanlar var ve bunlar doğal olarak diyorlar ki ‘Tamam, yani ben artık kazandım’ bir bakıyorlar ki mümkün değil. Niye mümkün değil? Çünkü mülakat denen bir sistem yaratıldı” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, konuşmasını bugün vefat sene dönümü olan şair Arif Nihat Asya’ya ayırdı. Çakır, kürsüden Asya’nın en sevilen birkaç şiirini okudu.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise Meclis kürsüsünden seçim bölgesine ilişkin sıkıntıları dile getirdi.

İYİ PARTİLİ USTA: YENİ SENEYE GİRMEDEN ZAMLAR GELDİ

Gündem dışı konuşmaların sonrasında grup başkanvekilleri oturdukları yerden söz aldı. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta, yeni seneye büyük zamlarla girildiğini söyleyerek, “Yeni seneye büyük zamlarla, 90’lı seneleri andıracak büyük zamlarla maalesef uyandık. Daha doğrusu yeni sene girmeden zamlar geldi, uyuyamadık” şeklinde konuştu.

MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay iki senedir meydana gelen pandemiye dikkat çekerek, “Kovid- 19 salgını sebebiyle son 2 senedir olağanüstü bir dönemden geçilmektedir. Salgın, makro ekonomik dengeleri ve küresel ticaretin işleyişini ciddi biçimde sarsmıştır. Salgın sebebiyle bütün dünyada bütçe açıkları, borçluluk, işsizlik ve enflasyonda yüksek artışlar yaşanmış, gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksulluk artmış, fiyat istikrarı bozulmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Grup Başkan Vekili Meral Daniş Beştaş ile CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’dan da zam eleştirileri geldi. Özkoç, “Türkiye’de yaşayan bir avuç zenginin arkasında değil, 85 milyon kişinin arkasında duracağız. Türkiye’de zenginleşen, palazlanan, iktidarın nimetlerinden faydalanarak milyarlarına milyar katanların değil, 83 milyonun ne çektiğini anlatacağız” diyerek konuştu.

AK PARTİ’Lİ AKBAŞOĞLU: VERDİĞİMİZ TÜM SÖZLERİN ERİYİZ

AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu muhalefet partilerinin eleştirilerine cevap verdi. Memur ve emekli maaşlarına yapılan zam oranına değinen Akbaşoğlu, “Memur ve emeklilerimizle alakalı dün yüzde 30,5 oranında bir zam açıklanmış oldu. Bu anlamda, hakikaten, inşallah ilk altı aylık dönem için 1 Ocak 1 Temmuz arasında altı aylık döneme dönük olan, yüzde 30,5 zam oranının, tabi ki temmuz ayında yapılan toplu sözleşme gereğince ilave yüzde 7 oranında zam ve gerektiğinde de enflasyon farkıyla birlikte değerlendirilecek biçimde milletimizin huzuruna çıktık. Bu anlamda, biz verdiğimiz tüm sözlerin eriyiz, verdiğimiz sözü yerine getiririz. Bugüne kadar bunun ispatını her zaman ortaya koyduk” açıklamasında bulundu.

Genel Kurul’da grup önerilerinin görüşmelerine geçildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.