TBMM’de kavgaları önlemek için halıların altına bakır döşendi

Sık sık hararetli münakaşalara kimi zaman da görmek istemediğimiz kavgalara sahne olan TBMM, 1 Ekim’de iki aylık aradan sonra tekrardan açıldı. Tamamen yenilenen Meclis Genel Kurul salonundaki dev halının altına “vücut enerjisini alan” bakır bara sistemi yerleştirildi. Böylece statik elektriğin topraklanması sağlanacak. Son değişiklik, “Vekiller artık daha az kavga edecek” yorumlarını da beraberinde getirdi.
Takip et
TBMM’de kavgaları önlemek için halıların altına bakır döşendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tbmm 1 Ekim’de yeni yasama senesine yenilenen salon ile girdi. Genel Kurul salonundaki dev halının altına vücut enerjisini alan bakır bara sistemi yerleştirildi. Bu sistem, statik elektriğin topraklanmasını sağlayacak.

DAHA AZ KAVGA ÇIKACAK

Sözcü’nün haberine göre bakır, insan vücudunda biriken aşırı öfke ve kırgınlık gibi duyguların azalmasında rol oynuyor. Yeni sistem sayesinde TBMM Genel Kurulu’nda daha az kavga çıkması bekleniyor. 27. Dönem 5. Yasama senesinin açılışıyla beraber Meclis’teki yeniliklerden kimileri şu şekilde:

HİDROLİK KÜRSÜ

Konuşma kürsüsü hidrolik iner-çıkar sisteme çevrildi. Duvar yüzeylerindeki akustik boyalar yenilendi, bütün koltukların bakımları yapılarak reji odası arkasındaki depo alanına sistem odası yaratıldı.

BAKIR DÖŞEME

Salonda tek parça dev halı kullanıldı. Halı antistatik, alev almayan ve teflon yüzeyi sayesinde kolay temizlenebilecek. Halının altına ise statik elektriğin topraklanması maksadıyla bakır bara sistemi yerleştirildi. Bakır, insan vücudunda biriken aşırı öfke, kırgınlık gibi duyguların aktarılmasında büyük önem taşıyor.

4K UYUMLU KAMERA

Salonda bulunan SD (720×576 piksel) çözünürlüklü kameralar HD (1920×1080 piksel) nitelikte yeni kameralarla değiştirildi. 8 tane kamera ile çekilen görüntü, salonun iki yanına asılan iki büyük ekranla salona aktarılacak.

BUBİNGA KAPLAMA

Genel Kurul’un ışıkları vekillerin en büyük şikayetleri arasında yer alıyordu. Gözü yoran parlaklık çözüldü. Masaların üstündeki parlamayı engellemek için gül ağacı (bubinga) kaplama yapıldı ve parlak cila yerine mat cila kullanıldı.

PİN KODU, ŞİFRE, PARMAK İZİ

Her vekilin kullanacağı masaların üstüne 7 inç büyüklüğünde LCD ekran yerleştirildi. Vekiller, sisteme pin kodu, parmak izi ve kimlik kartı ile giriş yapabilecek. Öte Yandan her vekil için masalara priz ve usb priz girişi kondu.

SİMULTANE TERCÜME SİSTEMİ

Oturumu yöneten başkanının önündeki 15 inç ekran 27 inç ile değiştirildi. Kürsüde konuşma yapan hatibin görüntüsü aynı zamanda başkanın önündeki ekrana da yansıyacak. Başkanlık kürsüsü ve milletvekili masalarında bulunan ünitelere simultane tercüme sistemi de eklendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.