adplus-dvertising

TBMM’de ihracatı hızlandıracak paketin görüşmeleri başlıyor!

Meclis bu hafta, ihracatçıların teminat ve kredi problemlerine hızlı ve ucuz çözümü amaçlayan paketi görüşecek. Firmaların tasfiye süreçlerini de basitleştirip hızlandırmayı öngören teklif, el konulan araçların da hızlı satışını içeriyor.
Takip et
TBMM’de ihracatı hızlandıracak paketin görüşmeleri başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ihracatçılarla alakalı teklifin bu hafta yasalaşmasını beklediklerini belirtti. Turan yazılı açıklamasında, “İhracatı artırmak ekonomik büyümedeki ana hedeflerimizden biri. İhracatçılara birtakım kolaylıkların sağlanması, ihracatın kolaylaştırılması ve tabana yayılmasını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

KEFALET PROBLEMI

Teklifle, ihracatçıların en mühim problemlerinin başında gelen kredide kefalet probleminin ortadan kaldırılması ve krediye erişim maliyetinin düşürülmesi maksadıyla yaratılan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’nin sermaye yapısı güçlendiriliyor. İhracatçı birliklerince de sermaye katkısı sağlanacak bu firmayla, ihracatçıların en mühim problemlerinin başında gelen kredide kefalet sıkıntısının ortadan kaldırılıp, krediye erişim maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Yediemindeki araçların ekonomik değerlerini yitirmelerini engellemek maksadıyla tasfiye işlemleri de hızlandırılıyor. Buna göre, kaçak eşya naklinde kullanıldığı şüphesiyle gümrükler ya da yediemine teslim edilmiş ve hakkında elkoyma kararı bulunmakla beraber alıkonulmayan taşıtlar, tebligattan itibaren 90 gün içinde masrafları karşılanarak teslim alınmaması halinde, soruşturma ve kovuşturma neticesi beklenmeksizin derhal tasfiye edilecek. Satıştan elde edilen gelir de masraflar karşılandıktan sonra yürütülen kavuşturma sonucuna göre işlem yapılmak üzere emanet hesabına alınacak. El konulan kaçak tütün mamülleri, alkollü içecekler, etil alkol, metanol, makaron, sigara kağıdı ile ilaç ve ilaç hamaddeleri içeren ürünler ile eletrronik sigara ve elektronik nargileler ile bunlarların tüketiminde kullanılan elektronik cihaz, aksam, yedek parça ve solisyonlar da imha edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.