TBMM’de evlilik ehliyeti ile kadına karşı şiddete çözüm aranıyor!

Türkiye’de kadına yönelik şiddetle alakalı münakaşalar sürerken, evlilik için ehliyet alınması’ TBMM’de gündeme getirildi.
Takip et
TBMM’de evlilik ehliyeti ile kadına karşı şiddete çözüm aranıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Evlilik öncesi taraflardan kan testi gibi ‘psikolojik rapor, sabıka kaydı, şiddet eğilimi olup olmadığına dair belge istenmesi hukuka uygun mu, kadına şiddeti önler mi? Uzmanlar, konuyu Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu’ya yorumladı.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Mensubu Prof. Dr. Çetin Arslan, Medeni Yasa’da yer verilen ‘akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbî sakınca bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler’ maddesini hatırlattı.

“Bu çerçevede içeriği, kapsamı ve biçimi, açık ve ölçülü olacak biçimde yasayla düzenlenmesi şartıyla, kişinin şiddete eğiliminin akıl hastalığı çerçevesinde evlenme engeli yaratıp oluşturmadığı, evlilik ehliyeti için değerlendirilebilir” diyen Arslan, şunları belirtti:

“Fakat hangi suçtan olursa olsun, sabıka kaydının evlilik engeli yaratması yasayla dahi öngörülemez. Sabıka kaydına özgü olarak evlenme yasağı getirilmesi temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunacağında Anayasa’ya aykırı olur.”

Şiddeti kesinlikle çözmez

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, “Toplumsal cinsiyet eşitliği problemi görmezden gelinerek, bu tip öneriler kadına şiddeti kesinlikle çözmez” ifadesini kullandı. Güllü, şu şekilde konuştu:

“Ülkenizin içinde bulunduğu şartlara gözünüzü kapatıp, arkanızı başka tarafa dönüp İspanya, Fransa gibi gelişmiş ülkelerin uyguladığı modelleri buraya getirme fikrine karşı çıkıyorum. Çünkü, bu ülkede toplumsal cinsiyet eşitliği zayıfın da altında, eksiye düştü.

Şuanda problemin kaynağını görmezden gelerek, üzerini örterek, evlilik ehliyeti alınması gibi önerilerle, başka kulvarlara kaçmanın hiçbir manası yoktur. Evlilik ehliyeti ararken neye bakacaksınız? Hangi kavramları koyacaksınız? Bu raporları kim, nasıl verecek? Para ile mi alınacak?

Problemi çözmenin yolu en önce TCK’ya kadın cinayetleri ile alakalı maddeyi koymaktır. Kadını kanunla güçlendireceksiniz. TCK’daki maddeye yalnızca kadın olduğu için öldürmeye ağırlaştırılmış müebbet cezası koyacaksınız. Evlilik ehliyeti önerisi getirmek hiç manalı değil; konuyu sulandırıyor.”

Yasal zemine dayanmalı

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu mensubu Filiz Saraç, şunları kaydetti:

“Şiddet eğiliminin tespitinde lüzumlu rapor evlilik akdi öncesinde istenen belgeler arasında yer almalıdır. Tıbben ayrıntılı araştırmaya dayalı olmalıdır. Yasal bir zemine dayanmalıdır. Kişisel verilerin korunması kapsamında bu verilerle alakalı, yalnızca ilgilisine bilgi verilmesi yerinde olacaktır.”

Koca cinayet işlerse psikolog mu suçlanacak?

Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı avukat Aslı Koçak Arıhan da “Zaten problem toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasından kaynaklı. Bu tip öneriler farazi, problemi ötelemek ve işin odağına inmemek olur”değerlendirmesi yaptı.

Arıhan, “O psikoloğun ‘evlenebilir’ diyerek rapor verdiği evlenme ehliyeti alan karısını öldürürse, psikoloğu da mı suçlayacaksınız?” diyerek sordu ve ekledi:

“Kadına şiddeti engellemek için her şeyden önce kadına bakış açısını değiştirmeliyiz. Aile içindeki şiddet toplumsal şiddetin de temeli. Evlilik ehliyeti usulüne uygun nasıl alınacak? Raporu veren psikolog, eşlerden biri şiddet uygularsa sorumlu mu tutulacak? Bu öneri yerine ana sınıfından itibaren çocuklara eğitim verilsin, daha faydalı olur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.