TBMM Genel Kurulu’nda 50+1 Tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda CHP ile AK Parti arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 olan oy oranlarının yüzde 40'a düşürülmesi konusu tartışıldı.

TBMM Genel Kurulu, 27’inci dönem 3’üncü yasama yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında bir araya gelen Genel Kurul’da CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in ’50+1′ konusundaki sözlerine AK Parti grubu tepki gösterdi.


Özgür Özel, ““Dünden bu yana iktidar partisinde şu var; ‘Teklif getirin, bu yüce çatı görüşsün’. ’50+1 olmadı, beyefendiler uzun atlama atlayamıyor, çıtayı indirin 40’a’. Kardeşim, 40 versek yarın 30 da sizi kurtarmaz. Yolcudur abbas, bağlasan durmaz. Anayasa değişikliği toplumsal mutabakat metnidir, CHP’nin AKP’ye sunacağı bir metin değildir. Önerimiz, 16 Nisanı geri alan, 12 Eylül’le hesaplaşan, darbe hukukunun tortularını ortadan kaldıran, 15 Nisan’dakinden de iyi, bütün dünyadaki en iyi örneklerini aşma hedefinde olan demokratik bir parlamenter sistemdir” ifadelerini kullandı.

“BİZİM CHP’DEN BÖYLE BİR BEKLENTİMİZ YOK”

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise, “Biz CHP’ye, ‘AK Parti’ye bir öneri verin’ demiyoruz. Sıra geldiği zaman burası milletin evi, burası millî iradenin tecelli ettiği yer, tecelligâhı. Yüzde 50+1’le alakalı da bir tartışmamız söz konusu değil. Şimdi, buradaki mesele şu; Kendileri sanki 50+1’i bulmuşlar da 60’a gelmişler, 60’ı bulmuşlar, konuşuyorlar. Dolayısıyla benim tavsiyem, böyle beylik beylik, büyük büyük laflar etmeyin, sonra, seçim bittikten sonra burada mahcup oluyorsunuz. Buna düşmeyin Sayın Özel. Biz CHP’ye ‘bize bir teklif falan gönderin’ demiyoruz” diye konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı