TBMM, Cumhurbaşkanı’na sigara ve arabalardan alınan vergiyi artırma yetkisi verdi!

TBMM’de kabul edilen Vergi Usul Yasası ile Cumhurbaşkanı’na sigaradan alınan asgari maktu vergi ile arabalardan alınan özel tüketim vergisini artırma yetkisi verildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç karara tepki gösterdi.
Takip et
TBMM, Cumhurbaşkanı’na sigara ve arabalardan alınan vergiyi artırma yetkisi verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vergi Usul Yasası ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, Meclis Genel Kurulunda, kabul edilerek yasalaştı.

Yeni yasayla, sağlığa zararlı tütün mamulleriyle mücadelede etkinliğin artırılması ile otomotiv sektöründe oluşabilecek fiyat dalgalanmalarına uygun vergilemenin sağlanabilmesi, günün sosyal, ekonomik ve mali ihtiyaçlarına göre hızlı ve esnek karar alınabilmesi için Özel Tüketim Vergisi Yasası ile Cumhurbaşkanı’na tanınan yetki genişletildi.

CUMHURBAŞKANI OTOMOBİL VE SİGARA VERGİSİNİ 3 KAT ARTIRABİLECEK

Yasada yer alan II sayılı listedeki yani araba gibi mallar için tespit edilen oranları ve oranlara asıl özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırları 3 katına, III sayılı liste B cetvelindeki mallar yani sigara ürünleri için asgari maktu vergi 3 katına kadar çıkarılabilecek.

MADDENİN İÇERİĞİ

Kabul edilen 56. maddede, “6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Yasasının 12’nci maddesinin (2) numaralı fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer verilen ‘bir katına’ ibareleri ‘üç katına’ biçiminde ve (c) bendinde yer verilen ‘malların’ ibaresi ‘mallar için farklı matrah grupları yaratmaya, malların matrah grupları, motor kuvveti’ biçiminde değiştirilmiştir.” ifadeleri yer alıyor.

SIFIRA İNDİRME YETKİSİ DE DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı’nın mevcut yetkilerine göre söz konusu kalemlerde vergiyi bir katına kadar artırma yetkisi bulunuyordu. Öte yandan Cumhurbaşkanı’nın söz konusu vergileri sıfıra kadar indirme yetkisi de devam edecek.

CHP KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Vergi Usul Yasası’nun Meclis’ten geçmesinin sonrasında söz konusu vergi artışı yetkisiyle alakalı açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç karara tepki gösterdi. Özkoç açıklamasında, “Az önce TBMM’de Millet İttifakı’nın muhalefetine karşın Cumhurbaşkanına; “tütün ürünlerinin” ve “araçların” özel tüketim vergileri ile oranlara asıl özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını “üç katına” kadar artırma yetkisi verildi.” ifadelerini kullandı.

II SAYILI LİSTENİN KAPSAMI

Özel Tüketim Vergisi Yayasına ekli (II) sayılı listede, yarı römorklar için çekiciler, binek arabaları ve asıl itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş motorlu taşıtlar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, özel maksatlı motorlu taşıtlar, motosiklet, helikopter, uçak, gemi, yat, eğlence ve spor tekneleri gibi taşıtlar yer alıyor.

III SAYILI B CETVELİNİN KAPSAMI

Tütün içeren purolar, uçları açık purolar, sigarillolar, tütün içeren sigaralar ve makaron gibi ürünler III sayılı listenin B cetvelinde yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.