adplus-dvertising

TBMM Başkanı Şentop: ABD için yarın ortak kınama mesajı yayınlanacak!

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanmasına tepki gösteren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ortak kınama için hazırlık yaptıklarını ve yarın açıklama yapacaklarını belirtti.
Takip et
TBMM Başkanı Şentop: ABD için yarın ortak kınama mesajı yayınlanacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Savaş Suçları Fotoğraf Sergisi ile İkinci Karabağ Savaşı ve Ermenistan’ın Savaş Suçları Paneli’nde açıklamalarda bulundu.

“KARAR SİYASİDİR TARİHİ HİÇBİR BULGU YOKTUR”

Şentop, yaptığı konuşmasında, “Ermenistan ve Ermeni diasporasının, ‘Büyük Ermenistan’ hayaline kapılarak Ermenileri sözde ‘soykırım’ iddialarıyla Türkiye’ye yönelik nefret duygularıyla tahrik etmelerinin bir neticesi olarak, bölgesel istikrarsızlığın müsebbibi oldukları aşikardır. İlmi, tarihi hiçbir yeni bulgu, yeni hiçbir değerlendirme yoktur. Değişen tek şey siyasi karardır. Hukuku, siyasi ve tarihi birikimini hiçe sayan bir açıklamadır. İlmi delillerle gerçeklerle kimin soykırımcı olduğunu yüzlerine haykırmanın zamanı gelmiştir. Ortak kınama için hazırlık yapıyoruz. Yarın açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

Şentop’un açıklamasından satır başları:

“Bu açıklama, ABD’nin evrensel hukuk ve bilimle çelişkisini ortaya koyduğu gibi, Türkiye ve ABD arasındaki insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve karşılıklı dostluğa dayalı ilişkilerine zarar verecek mahiyette bir açıklamadır.

“TBMM BAŞKANI OLARAK REDDEDİYORUM”

TBMM Başkanı olarak, devletimize, milletimize, tarihimize yapılan bu büyük iftirayı reddediyorum. Hele hele tarihi, hatta bugünü ayrımcılık, ırkçılık, soykırım, ülke dışında insanlığa karşı suçlarla sabıkalı olan ülkelerin yetkililerinin Türkiye ile ilgili konuşurken çok daha dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim”

NE OLDU?

Biden, 1915 olaylarının sene dönümü olan 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Her sene bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve bu şekilde bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.