adplus-dvertising

Tayvan liderinden Pelosi’ye şeref madalyası

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, görüşme gerçekleştirdiği ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye “Uğurlu Bulutlar Düzeni” isimi verilen şeref madalyasını taktı. Kritik görüşmede, Tayvan-ABD arasındaki iş birliğini sürdürme konusunda mutabık kalındı.
Takip et
Tayvan liderinden Pelosi’ye şeref madalyası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tayvan’ı kendi topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisine karşın dün akşam saatlerinde adaya gelen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bugün Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşme gerçekleştirdi. Tsai görüşmede Pelosi’ye, Tayvan’ın en yüksek dereceli sivil madalyası ve “Uğurlu Bulutlar Düzeni” isimi verilen şeref madalyası ile özel şeridini takdim etti.

Tsai, ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten sonra üçüncü en üst düzey ABD’li yetkili olan Pelosi’ye Tayvan’a bu kritik dönemde verdiği somut destek için teşekkür etti. Tsai, Tayvan’ın artan askeri tehditler karşısında geri adım atmayacağını, bağımsızlığına sahip çıkacağını ve “demokrasiyi savunma hattını koruyacağını” belirtti. Pelosi’yi Tayvan’ın en güvenilir dostlarından biri olarak gördüklerini kaydeden Tsai, ABD’nin güvenilir bir ortak olduğunu ve güvenlik, ekonomik kalkınma ve tedarik zinciri konularında iş birliğini kuvvetlendirmek için ABD ile çalışmaya devam edeceklerini de vurguladı.

Tayvan’a destek sözü

Tayvan’ı 25 sene aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olan Pelosi ise söz konusu ziyaretini ABD’nin Tayvan’a olan desteğinden vazgeçmeyeceğini kesin bir biçimde açıklığa kavuşturmak için gerçekleştirdiğini ifade etti. Tayvan’ın tarihi özgürlüğü seven bütün insanlar için bir ilham kaynağı olarak niteleyen Pelosi, kadın bir lider tarafından yönetilen Tayvan’ın demokrasisinin ise dünyanın en özgür demokrasilerinden biri olduğunu söyledi. “Dünyada bir direnç adası” olarak gördüğü Tayvan’ın “umut, cesaret ve kararlılıkla barışçıl ve müreffeh bir gelecek inşa etmenin mümkün olduğunu” gösterdiğini kaydeden Pelosi, gezinin 3 temel direğinin güvenlik, ekonomi ve demokratik yönetim olduğunu, ABD’nin 3 alanda da iş birliğini sürdürmeye hazır olduğunu ifade etti. Pelosi, ABD- Tayvan dayanışmasının şuanda her zamankinden mühim olduğunu da sözlerine ekledi.

Krize neden olmuştu

Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Pekin yönetimi tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Çin, ziyaret öncesinde Tayvan Boğazı’na savaş uçakları göndermişti. ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns, Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış, görüşmede ziyareti “kuvvetli bir biçimde” kınayan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng’in “ABD’nin hatasının bedelini ödeyeceğini” söylediği kamuoyuna yansımıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada ise ordunun “yüksek alarm” seviyesinde olduğu söylenmişti.

Demokrasi vurgusu

Pelosi ise dün gece Tayvan’a varmasının sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ziyaretimiz, demokratik Tayvan’a olan desteğimizin sarsılmadığının göstergesi” diye, “Dünyanın otokrasi ve demokrasi arasında seçim yapmak mecburiyetinde olduğu bu dönemde ABD’nin 23 milyon Tayvanlıya verdiği destek çok mühim” ifadelerini kullanmıştı.

Pelosi daha önce Tayvan’ı Nisan ayında ziyaret etmeyi planlamış, fakat seyahat Pelosi’nin Covid-19’a yakalanması sebebiyle ertelenmişti.

Çin-ABD arasındaki Tayvan krizi

Pekin yönetimi Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu savunurken, Tayvan ise “bağımsız bir ülke” olduğunu söylüyor. ABD ise Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışırken, Pekin yönetimi ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini “adaya destek sinyali” ve “provokasyon” olarak yorumluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.