Tayland’da koronavirüs sebebiyle hastaneler doldu taştı!

Tayland’da sağlık yetkilileri, ülkede artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve can kayıpları sebebiyle başkent Bangkok’taki havaalanlarından birindeki kargo binasında, büyük bir geçici hastane kurma çalışmalarına başladı. İşçilerin, şilte ve yastıklarla karton kutu malzemelerinden yapılmış yatakların serildiği 1800 yataklı hastaneyi iki hafta içinde tamamlayacağı söylendi.
Takip et
Tayland’da koronavirüs sebebiyle hastaneler doldu taştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tayland’da son 24 saatte belirlenen 17 bin 669 vaka ile ülkede salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti. Ülkede virüs sebebiyle son 24 saatte 165 kişi hayatını yitirirken Kovid-19 vakalarından 7 bin 875’i ile virüse bağlı 127 can kaybı Bangkok’ta kaydedildi.

HASTANELERDE YER KALMADI

Kovid-19 salgınından etkilenen binlerce vatandaşın kullanımındaki hastanelerde yer kalmaması nedeniyle Bangkok’un Uluslararası Don Mueang Havaalanı’ndaki kargo binasında geçici hastane kurma çalışmalarına başlandı.

İşçilerin, şilte ve yastıklarla karton kutu malzemelerinden yapılmış yatakların serildiği 1800 yataklı hastaneyi iki hafta içinde tamamlayacağı söylendi.

Yurt içi ve bölgesel bir merkez olan havaalanı, neredeyse bütün iç hat uçuşları iki hafta önce iptal edildiği için çok az kullanılıyor.

Tayland’da koronavirüs sebebiyle hastaneler doldu taştı!

GECE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

Bangkok ve çevresindeki illerde, iki haftadan fazla süredir gece sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Yetkililer, Bangkok bölgesinde ortalama 6 bin 100 hastanın yatak beklediğini söylerken bunlardan 103’ünün vaziyetinin kritik, 1410’unun orta şiddette ve 4 bin 662’sinin hafif semptomlara sahip olduğu bildirildi.

Tayland’da salgının başından bu yana toplam 561 bin 30 vaka ve virüse bağlı 4 bin 562 ölüm kaydedildi. Vakaların yüzde 90’ından fazlası nisan ayında başlayan dalga esnasında rapor edildi.

Tayland’da koronavirüs sebebiyle hastaneler doldu taştı!

Ülke çapında 16,6 milyon doz aşı uygulanan Tayland, bu sene içinde 100 milyon doz aşı temin etmeyi ve nüfusunun yüzde 70’ini aşılamayı umuyor.

Swiss Humanitarian Aid (İsviçre İnsani Yardım), salgınla mücadeleye yardımcı olmak için dün Bangkok’a 100 solunum cihazı ve bir milyondan fazla antijen testi gönderirken İngiltere’nin iki hafta içinde 415 bin doz AstraZeneca aşısı göndereceği söylendi.

Öbür yandan, ABD hükümeti tarafından bağışlanan 1,5 milyon doz Pfizer aşısı 31 Temmuz’da Tayland’a ulaşacak.

Tayland’da koronavirüs sebebiyle hastaneler doldu taştı!

KAMBOÇYA TAYLAND SINIRINI KAPATTI

Öte yandan, virüsün Delta varyantının hızla yayılması, Kamboçya’nın Tayland sınırını kapatmasına ve 8 ilde sokağa çıkma yasağı ve hareket kısıtlamaları getirmesine neden oldu.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, sınırın 12 Ağustos’a kadar ticari trafik dışında her şeye kapatılacağını belirtti.

Kamboçya Sağlık Bakanlığı, ülkedeki salgında son 24 saatte 765 vaka ve 11 ölüm bildirdi.

Kamboçya’da salgının başlangıcından bu yana toplam 75 bin 917 vaka görüldü, virüs sebebiyle 1350 kişi yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.