adplus-dvertising

Tayland’da kediden insana geçen ilk Covid-19 vakası

Tayland’da ilk defa bir kediden insana Covid-19 bulaştığı belirlendi.
Takip et
Tayland’da kediden insana geçen ilk Covid-19 vakası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tayland’da ortalama bir yıldır yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, ilk defa bir kediden insana Covid-19 bulaştığı belirlendi. Bangkok Prince of Songkla Üniversitesi’nin yaptığı araştırma neticesinde geçtiğimiz yıl Covid-19 geçiren 32 yaşında bir veterinerin, virüsü yüksek olasılıkla o dönem sahipleri de Covid-19 olan ve tedavi sırasında yüzüne hapşıran bir kediden kapmış olduğu belirlendi. Yapılan incelemeler çerçevesinde, veteriner hekimden alınan virüs örnekleri ile geçirdiği hastalıktan 5 gün önce tedavi ettiği ve tedavi sırasında yüzüne hapşıran kedinin ve kedinin sahiplerinin virüs gen örnekleri yüksek ölçüde benzerlik gösterdi. Virüsü sahiplerinden kapan kedinin, tedavisi için mukus örneği alındığı sırada hapşırmasının sonrasında veteriner hekime geçirmiş olduğu belirlendi.

Hekim sadece maske takmıştı

Veteriner hekimin, kediye uyguladığı tedavi sırasında sadece maske taktığı ve herhangi bir yüz koruyucu siperlik takmadığı söylenirken, incelemeye konu olan kedinin bölgeye 200 kilometre mesafede yaşayan ve o dönem başkent Bangkok hastanelerinde yatak kapasitesi olmadığı için Songkla kentine nakil edilen ailesi ile beraber geldiği bildirildi.

Bilim insanları uyarmıştı

Bilim insanları geçtiğimiz senelerde yapılan incelemeler sonucunda kedi, köpek, tarla faresi, yaban gelinciği, yarasa, hamster, vizon, domuz, tavşan, tilki gibi birçok memeli hayvanın Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceğini belirtmişlerdi. Geçtiğimiz sene ABD’de Amerikan Sağlık Örgütü tarafından evcil kedi ve köpeklerin Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceği ve pozitif vaka gösteren ev sahiplerinin hayvanlarına karşı da tıpkı bir insana uygulanan kişisel mesafe kurallarına uymaları gerektiği yönünde bildiri yayınlamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.