adplus-dvertising

Tayland 20 yılın en şiddetli muson yağmurlarıyla mücadele ediyor

Tayland’da etkili olan son 20 senenin en şiddetli muson yağmurları sebebiyle nehirler taştı, birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı.
Takip et
Tayland 20 yılın en şiddetli muson yağmurlarıyla mücadele ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Asya’nın yaz turizmi ile ünlü ülkesi Tayland’da Temmuz-Ekim ayları arasında etkili olan muson yağmurları bu sene oldukça şiddetli geçiyor. Ülkenin hepsinde etkili etkili olan şiddetli yağışlar kırsal kesimlerde nehirlerin taşmasına neden olurken, birçok bölgede askeri personel yardım çalışmaları yürütüyor.

Şiddetli yağışların yol açtığı selde başkent Bangkok’ta birçok araç sular altında kaldı, çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Dün başkent sokaklarında hasar tespit araştırması yapan Bangkok Valisi Chadchart Sittipunt yaptığı açıklamada, sel sularının 170 santimetreye kadar çıktığını ve bunun son 20 senenin en yüksek seviyesi olduğunu ifade etti. Yardım çalışmalarına katılan valinin sel sularında mahsur kalan bir belediye aracını ittiği görüldü. Vali Chadchart, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayınla başkent halkını şiddetli yağmur günlerinde motosiklet kullanmamaları konusunda uyardı.

Tayland 20 yılın en şiddetli muson yağmurlarıyla mücadele ediyor

Tayland hükümeti dün yapılan kabine toplantısında, ülkede meydana gelen sel sebebiyle 1,6 milyon Tayland bahtı (ortalama 800 bin lira) yardım bütçesi ayrılmasına karar karar verdi. Birçok sivil toplum kuruluşu, yardım gönüllüleri, polis ve askeri personelin selden zarar gören bölgelerde yardım çalışmaları devam ederken, Tayland Meteoroloji Departmanı şiddetli yağışların önümüzdeki günlerde de aynı seviyede etkili olacağını bildirdi.
Öte Yandan Phuket Adası ve güney bölgelerindeki çeşitli tatil merkezlerinde plajlarda kırmızı bayrak çekildiği ve turistlere şiddetli yağmur ve fırtına vaziyetlerinde denize girmemeleri konusunda uyarılar yapıldığı öğrenildi.

Kaan Çolak

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.