adplus-dvertising

Tavuklarına her gün konser veriyor

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde halk ozanı Kasım Mazıbaş, köyünde yetiştirdiği yumurta tavuklarına günün belli saatlerinde Emirdağ türküleri belirtiyor. Mazıbaş, tavuklara canlı türkü söylemeye başladığı günden bu yana yumurta veriminin yüzde 20 arttığını belirtti.
Takip et
Tavuklarına her gün konser veriyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mazıbaş, Emirdağ ilçesi Çatallı köyünde yaşıyor. Halk ozanı olarak ün yapan ve kendine has besteler yapan Mazıbaş, Afyonkarahisar ve Eskişehir bölgesinde düğünlerde müzisyenlik yapıyor. Köyünde kurduğu tavuk çiftli ile son günlerde yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapan Mazıbaş, aynı zamanla çiftçilikle de uğraşıyor. Mozart dinleyen ineklerin süt veriminin arttığı haberlerini gören Mazıbaş, bahçesine kurduğu ses sistemi ve sazıyla tavuklara türküler söylemeye başladı.

Tavuklarına her gün konser veriyor

“Müzikle verim yüzde 50’den yüzde 70’e çıkıyor”

Özellikle Emirdağ yöresel türkülerini tavuklara belirli periyotlarla dinleten Mazıbaş, tavuklarda yumurta veriminin yüzde 20 oranında arttığını ileri sürdü. Özellikle Ataks cinsi tavuk yetiştirdiğini söyleyen Mazıbaş, “Müzisyenlik yapıyorum, ozanım. Çiftçilik yapıyorum aynı aynı zamanda. En son tavuk işine başladım. Ataks tavuklarım. Ataks tavukları kış koşullarına, yaz koşullarına çok uygundur. Bunların yumurta verimleri yüzde 50 diyelim normal bakımda. Bu tavuklar müziği çok seviyorlar. Müziğin bire bir hastaları. Ve öte yandan Emirdağ türküleri dinledikleri zaman bunlardan 100 tavuktan 70 yumurta alabiliyoruz” diyerek konuştu. Mazıbaş’ın ailesiyle beraber ürettiği yumurtalar ilçenin çeşitli yerlerinde özel sipariş usulü satılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.