Tatlıoğlu, yasamanın yönetiminde acizlik, çaresizlik ve bilgisizlik hakim

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ile İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.
Takip et
Tatlıoğlu, yasamanın yönetiminde acizlik, çaresizlik ve bilgisizlik hakim
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Toplantıda ilk konuşmayı yapan İsmail Tatlıoğlu, Plan Bütçe Komisyonu’nun Türkiye Varlık Fonu’nun denetimi raporunu görüşmek üzere yaptığı toplantı çağrısına İYİ Parti Grubu ve üyeleri olarak Erhan Usta ve kendisinin katıldıklarını ancak denetim yapılacak raporun üzerinde gizlilik ibaresi bulunduğunu, bu gizliliğin süreçle mi bilgiyle mi ilgili olduğu konusunda da belirsizliğin olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Devlet denetleme kurulu kanunun ilgili maddesi ile sadece Cumhurbaşkanlığına gönderilme konusu mu gizli yoksa bu görüşme de gizli midir konusundaki müzakerede sayın başkan bu konuya hakimlerin karar vereceğini söyledi. Böyle bir denetimi yapabilmek mümkün değil. Eğer gerçekten gizli bir denetim yapmak gerekiyorsa o zaman kapalı oturum yapmak gerekiyor ve kapalı oturumda bunları konuşmak gerekiyor. Kapalı oturum yapılmadan birçok bürokratın ve hatta basın mensuplarının da olduğu bir ortamda böyle bir raporun plan bütçe komisyonu üyeleri tarafından değerlendirilmesi ve bununla ilgili tabii olarak tutanaklara geçen sözler ve bilgi paylaşımları üzerinden yarın devlet sırlarını ifşa etme suçu nedeni ile yargılanmamız da mümkün olabilecek. Bu konunun açıklığa kavuşması ve açıklığa kavuştuktan sonra bu denetimin yapılması konusunu sayın başkana ilettik ama sayın başkan kendisinin de Türkiye Varlık Fonunun denetim raporunun görüşülmesinin gizli olmaması gerektiğine inandığını ama gizli olmadığı şeklinde bir düşünce söyleyemeyeceğini ve nihayetinde buna mahkemenin karar vereceği şeklinde adeta hiçbir şey olmasa da bir şey oldu ibaresini tekrar hatırlatırcasına bir durumla karşılaştık. Geldiğimiz noktada bugün maalesef komisyonlarda denetim görevinin yapılamadığını ve yasamanın yönetiminde acizlik, çaresizlik ve bilgisizliğin hakim olduğunu, bu partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile bunun çok derinleştiğini bir defa daha görmüş olduk. Biz İYİ Parti olarak Türkiye Varlık Fonu gibi 245 milyar dolarlık bir fonun denetiminin yapılacağı bir oturumda, oturum şeklinin bile açık olmadığını ve böyle bir denetimin yapılamayacağını kamuoyu ile paylaşmak istedik.”

USTA: CUMHURBAŞKANLIĞI, VARLIK FONU DENETİM RAPORUNU GİZLİ İBARESİYLE KOMİSYONA GÖNDEREREK, TBMM’NİN İRADESİNE MÜDAHALE EDİYOR

Erhan Usta yaptığı konuşmada raporu sunarak altında ve üstünde gizli ibaresinin bulunduğunu göstererek, varlık fonu ile ilgili kanunda herhangi bir gizlilik durumunun olmadığına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Burada Cumhurbaşkanlığı şunu yapıyor, devlet denetleme kurumunu araya sokarak gizlilik zırhına büründürüyor. Bu rapordaki bir kısım bilgilerin açıklanması durumunda biz zaten rapor gelmeden önce de görüşlerimizi kamuoyu ile paylaştık, ancak şimdi devletin bize yüklediği görev bu raporu konuşmak. Raporun içeriğini konuşmadan raporu nasıl tartışacaksınız. Son derece yetersiz ola denetim iyice yetersiz hale geliyor, laf olsun diye yapılan bir işten öteye gidilmiyor. Burada idarenin parlamento hukukuna karşı da ciddi bir müdahalesi var. Yani parlamentoya bir rapor gönderiliyor ve gizlilik ibaresi vuruluyor, burada şüphe uyandırılıyor. Yarın öbür gün herhangi bir milletvekilinin buradaki bilgileri paylaşması durumunda mahkemelerde sürünmek durumunda kalacaksınız. Bunun önü açık, bununla ilgili komisyon başkanı herhangi bir ifadede bulunamadı. Dolayısıyla komisyonu bu anlamda terk ettik çünkü buradan herhangi bir denetimin çıkma durumu yok.

Belli bilgilerin de konuşulmasını istemiyorlar burası çok net. Varlık fonundaki şirketler varlık fonuna geçtikten sonra zaten çok sıkıntılı bir hale gelmiş. Kamu bankaları varlık fonuna geçtikten sonra kamu bankalarının açık pozisyonları olağanüstü yükselmiş, kamu bankaları sürekli sermaye enjekte edilmesi gereken kurumlar haline gelmiştir. Son 1,5 yılda hazine 66 milyar TL’lik kamu bankalarına para aktarmış. Varlık fonunda normal şirketler bile normal operasyonlarını yapamaz hale gelmiş. Botaş’ın varlık fonuna geçmeden önce 3.3 milyar tl karı var, 2018 yılında bu kar zarara dönüşüyor 2,5 milyar tl zarar, 2019 yılında 5.6 milyar tl zarara dönüşüyor. Bunlar bizim daha önceden edindiğimiz bilgiler, rapor çerçevesinde bakıldığında belki de bunlar gizlidir diye şu anda devletin sırlarını ifşa ettiniz diye birileri bize dava açabilir.

Devlet Denetleme Kurumu bir arayüz olarak kullanılarak onun mevzuatından kaynaklanan bir gizlilik zırhına büründürülerek bu raporun içeriğinin kamuoyundan kaçırılması amaçlanmıştır diye yorum yapmaktan başka çaremiz yok.”

Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.