Tatilciler balon balıkları yüzünden tedirgin

Kızıldeniz'den Akdeniz ve Ege Denizi'ne ulaşan balık türleri arasında 'istilacı' tür olarak da bilinen balon balığı, denizde tehlike saçmaya devam ediyor. Doğal düşmanı bulunmayan ve günden güne popülasyonu artan balon balıkları, bir taraftan balıkçıların ağlarını delerken, diğer taraftan denize giren vatandaşları da tedirgin ediyor.

Adana’nın sahil ilçelerinden Karataş’ta balıkçılar, tekneleriyle sosyal mesafe kurallarına uyarak balık avını sürdürüyor. Balıkçılar, Kızıldeniz’den Akdeniz’e ve Ege Denizi’ne ulaşan ve bir süredir balık stoklarında büyük kayıplara neden olan balon balıkları sebebiyle maddi kayıplar yaşıyor. Adana’nın Karataş ilçesinde uzun seneler balıkçılık sektöründe hizmet veren, yerel balıkçıların kurduğu Su Ürünleri Kooperatifler Birliği’nin başkanı Celal Safsoylu, Türkiye’nin en yoğun balıkçı filolarından birine sahip olduklarını belirtti.

İlçede büyük çoğunluğun balıkçılı kla uğraşarak geçimlerini sağladıklarını kaydeden Safsoylu, şunları belirtti:

Tatilciler balon balıkları yüzünden tedirgin

“Sezonun kapalı olmasından dolayı balıkçıların geneli bakım ve onarım işleriyle meşguller. 15 Eylül’de sezon tekrar açılacak ve ‘vira bismillah’ diyeceğiz. Küçük tekne balıkçılarımız ava çıkıyor. Onlar senenin 12 ayı balıkçılık yapıyorlar. Ancak bu balon balığı dediğimiz istilacı tür, balıkçılarımıza onarılamayacak derecede zararlar veriyor. Bir trol sahibi ağını yapmak için 10-15 bin TL harcıyor. Balon balığı sürüsüne denk gelirse bu miktar tamamen zarara dönüşüyor ve yeni bir trol ağı yapmak mecburiyetinde kalıyor. Tamamen ağları delik deşik ediyorlar. Sürülerine denk geldiğimizde çok büyük zarar oluşuyor. Şikayetler çoğaldı. Balıkçılar artık bu şekilde giderse denize çıkamamaktan korkuyorlar. Su Ürünleri Genel Müdürlüğü yakalanan balon balığı başına 5 TL gibi bir destek verileceğini duyurmuştu. Eğer bu uygulanırsa, Karataşlı balıkçılar da memnuniyetle bu türü yok etmek ismine gereken özveriyi gösterir. Balıkçılarımız neredeyse bu balıklar yüzünden mesleği bırakacaklar. Bunun tedbirini alabilmek ismine yetkili kişilerden destek bekliyoruz. Gereken yerlere başvurduk. Umarım bu problem çözülür.”

‘VATANDAŞLAR DA TEDİRGİN’

Balon balıklarının ‘saldırgan’ bir tür olduğunu ve denize giren vatandaşlara da zarar verebileceğine dikkat çeken Safsoylu, “Mersin’in Anamur ilçesinde bir çocuğunun parmağını ısırarak koparacak derecede kuvvetli bir dişe sahipler. Anamur’da oldu, Karataş’ta da olabilir. Saldırgan bir balık türüdür. Denize giren vatandaşlarımıza da zarar verebilir. Bu şekilde olursa turizme de negatif etkisi olur. Devamlı balıkçılar bu tür ile karşılaşıyor. İstilacı bir tür, ekonomik değeri olan balıkları da yiyor. Onların nesillerini tüketiyor. Kuvvetli dişleri var. Balon balığı sahillere yaklaşırsa turizmi azaltır. İnsanlara zarar verebilir. Örnekleri meydana geliyor, tedirginlik var. İnsanlar neredeyse denize giremeyecek hale geldi” diyerek konuştu.

DHA MUHABİRLERİ GÖRÜNTÜLEDİ

Balon balığının popülasyonunun arttığı Akdeniz’in sahil şehirlerinden Adana’da DHA muhabirleri, tekneyle açılarak, balon balığı avını görüntüledi. DHA ekibi, tekne sahibi Emir Yıldırım ile açıldığı denizde, balon balığının yakalanma anını kayda aldı. Yakalanan balon balığını bir kap içinde gören Hasan Kılıç, “Bu balığı ilk defa gördüm. Yeniliyor mu? İsmini daha önce duymuştum, bir çocuğun parmağını koparmıştı. Madem zehirliymiş bundan sonra daha dikkatli oluruz” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı