Taşlı sopalı su kavgası Kırgızistan ile Tacikistan’ı savaşa sürüklüyor!

Kırgızistan ve Tacikistan arasında su kavgası sebebiyle başlayan kavga iki ülkenin ordusunu karşı karşıya getirdi. 28 Nisan günü çatışmalarda 49 kişi öldü. 250'nin üzerinde yaralı var. 29 Nisan günü alınan ateşkes kararı da bir işe yaramadı bölgeden halen silah sesleri yükseliyor.
Takip et
Taşlı sopalı su kavgası Kırgızistan ile Tacikistan’ı savaşa sürüklüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kırgızistan-Tacikistan-Özbekistan arasında ‘şeytan üçgeni’ diyerek anılan sınır bölgesinde su ve toprak kavgası silahlı çatışmaya dönüştü. Kırgızistan ile Tacikistan arasında 28 Nisan günü başlayan çatışmalarda şu ana kadar 49 kişi yaşımını yitirirken 250’nin üstünde kişinin de yaralandığı bildirildi.

HER ŞEY TAŞ VE SOPALI SALDIRI SONRASI BAŞLADI

Gerilim Kırgızistan’ın Batken vilayetinde patlak verdi. Kırgız yerel yönetiminin sulama kanallarına eşit miktarda su vermediğini savunan komşu Tacikler, taş ve sopalarla Kırgızlara saldırdı. Olayların büyümesi 29 Nisan’da iki devleti karşı karşıya getirdi. Tacikistan ile Kırgızistan sınır muhafız birlikleri ağır silahlarla sınıra dayanarak ateş açtı. Taciklerin ateşi neticesi Kırgızistan köylerinde çok sayıda ev harabeye döndü.

Taşlı sopalı su kavgası Kırgızistan ile Tacikistan’ı savaşa sürüklüyor!

27 BİN KİŞİ SINIRDAN TAHLİYE EDİLDİ

Kırgızistan Sağlık Bakanı Eliz Sultanbekova Bişkek’te yaptığı açıklamada güvenlik sebebiyle 27 bin vatandaşın sınırdan tahliye edildiğini duyurdu. Bölgedeki çatışmaların savaşa dönüşme riski üstüne Rusya devreye girdi. Rusya’nın başını çektiği Müşterek Güvenlik Anlaşması mensup ülkesi olan Kırgızistan ile Tacikistan’a telkinlerde bulunan Moskova, 29 Nisan akşamı tarafları ateşkese ikna etti. Rusya lideri Vladimir Putin, Sözcüsü Dmitriy Peskov aracılığıyla yaptığı açıklamada arabuluculuğa hazır olduğunu da ilan etti.

ÇATIŞMALAR ATEŞKESE KARŞIN DURMADI

Anlaşmaya karşın sınır bölgesinde çatışmalar aralıklarla devam ederken dün Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman arasında ilk telefon görüşmesi gerçekleşti. Hürriyet’in haberine göre liderlerin ateşkes anlaşmasının yaşama geçirilmesi için ortak komisyon yaratma kararı aldıkları söylendi. Tarafların sınırdaki ağır silahları geri çekme emri verecekleri de söylendi.

Taşlı sopalı su kavgası Kırgızistan ile Tacikistan’ı savaşa sürüklüyor!

PROBLEMIN NEDENİ PAYLAŞILAMAYAN SOVYET MİRASI

Kırgızistan ile Tacikistan arasında 980 kilometrelik kara sınırı bulunuyor. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra alelacele ilan edilen bağımsızlıklar ülke sınırlarını belirsiz bıraktı.

Günümüzde iki ülke arasındaki sınırın yüzde 30’luk bölümü çözüm bekliyor. Kimi bölgede Kırgızistan içinde Tacik bölgeleri oluşurken, başka kesimlerde Tacikistan içlerinde Kırgız yerleşimler varlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Benzer vaziyet Özbekistan ile de meydana geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.