Tartışma Yaratan Afişi Asan Esnaf İçin Karar Verildi

Denizli'de iş yerinin camına "İran, Suriye, Afgan müşteri bu dükkâna giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekânda dayak yer" afişini asan esnafa pişmanlığı ve ekonomik durumu göz önünde bulundurularak uyarı cezası verildi.

Denizli’de dükkanının camına “İran, Suriye, Afgan müşteri bu dükkâna giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekânda dayak yer” şeklinde afiş asan esnaf hakkında karar verildi. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK),  ‘Ayrımcılık ihlali’ yaptığı gerekçesiyle esnafa bin TL para cezası kesti. Ancak esnafın pişmanlığını ve ekonomik durumunu gerekçe göstererek kararı uyarı cezasına dönüştürdü.


KARARIN GEREKÇESİ

Kararın gerekçesinde şöyle denildi: “Bir kişinin ırkı veya ulusal ve etnik kökeni nedeniyle, daha olumsuz ve haklılaştırılamayan bir muameleye maruz bırakılması ya da yalnızca ırkı veya ulusal ve etnik kökeni nedeniyle, kamuya açık yerlere ve hizmetlere erişiminin engellenmesi, hem ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler hem de ulusal hukukumuz tarafından yasaklanmıştır. Yukarıda belirtilen nedenlerle, anayasada, TİHEK Kanunu’nda ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde yer verilen kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi için gereken makul ve uygun tedbirlerin somut olay bağlamında alınmadığı ve ayrımcılık yasağının ihlal edildiği değerlendirilmektedir.”

DAVA AÇILDI

Bu süreçte Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, afişi asan İ.O. hakkında, Denizli 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan dava açtı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı