Tarsus’taki evi Google gizemli ev olarak işaretledi!

Mersin’in Tarsus ilçesinde, MİT gözetiminde 2016 yılında başlayıp bir yıl devam eden kazının yapıldığı ‘gizemli ev’ olarak adlandırılan ev, Google Haritalar’a da ‘gizemli ev’ olarak girdi.
Takip et
Tarsus’taki evi Google gizemli ev olarak işaretledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel ekip tarafından, MİT ve özel harekat polisleri gözetiminde Tarsus 82 Evler Mahallesi‘nde bir gecekonduda 13 Kasım 2016’da başlatılan kazı, 3 Kasım 2017’de sona erdi. Kazı yapan ekipler malzemelerini toplayıp, alandan ayrıldı.

TARİHİ HAZİNE ARANIYOR

Müze Müdürlüğü yetkililerinin kazı alanında yaptığı incelemenin ardından yer teslimi gerçekleştirildi. St. Paul’ün İncili ve Kral Dakyanus’un hazinesinin arandığı da iddia edilen kazıyla ilgili uzmanlar tarafından bir rapor hazırlanarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

KAZI ARDINDAN EV HARABEYE DÖNDÜ

82 Evler Mahallesi’nde 3’üncü derece arkeolojik SİT alanında gerçekleştirilen kazı çalışmalarına ilişkin 2 Kasım 2017 tarihli uzman raporunda, kazı çalışmalarında 1 adet bronz sikke, kırık sütun parçası, etütlük durumda seramik parçaları haricinde envanterlik nitelikte taşınır-taşınmaz kültür varlığına rastlanmadığı vurgulandı. Kazının ardından harabeye dönen ev gizemini korurken, mahalleli kimliği belirsiz kişilerin eve girdiğini iddia ederek, yardım istedi.

Kazının yapıldığı ev, Google Haritalar’a da ‘Gizemli ev’ olarak girdi. Tarsus’un merkezinde olan ev, haritada araştırma yapan kişilerin gözüne çarpıyor.

Tarsus’taki evi Google gizemli ev olarak işaretledi!Tarsus’taki evi Google gizemli ev olarak işaretledi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.