adplus-dvertising

Tarımsal kredi borcu nasıl yapılandırılır, şartlar neler?

Çiftçinin merakla beklediği tarımsal kredi borcu yapılandırması ile ilgili detaylar ortaya çıktı.
Takip et
Tarımsal kredi borcu nasıl yapılandırılır, şartlar neler?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meclis’e sunulan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Ile Ilgili Yasa ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi” ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarına yönelik de yapılandırma olanağı getiriliyor.

KRİTİK TARİH 31 ARALIK

Uzun süredir gündemde olan borç yapılandırma uygulaması ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere kullandırılan tarımsal kredilerden 31/12/2020 tarihi itibarıyla takibe düşen, problemli, yani “tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılan” kredilerle alakalı yapılandırma düşünülüyor.

ÜÇ AYLIK MÜRACAAT SÜRESİ

31 Aralık itibariyle ödenmeyen borçlara yönelik yapılandırma için düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar kooperatife müracaat yapılması gerekecek. Yapılandırılacak kredilerde farklı oranlarda basit usulde faiz uygulanacak.

EŞİT TAKSİTLERE BÖLÜNECEK

Çiftçilerin yapılandırılacak kredi borçları da eşit taksitlere bölünecek. Yapılandırmaya asıl tutarın defaten ödenmesi halinde borcun hepsi, taksitlendirilmesi halinde ise peşinata tekabül eden yüzde 30’u 2021 senesinin ekim ayı sonuna kadar, kalan tutarı ise 2022 senesinin ekim ayından başlamak üzere her sene tekabül ettiği ayda üç eşit taksitte ödenebilecek.

Tarımsal kredilere yönelik getirilen borç yapılandırma kapsamında ilk taksit ödemesi 2021 senesinin ekim ayında yapılacak.

KANUNİ TAKİBATLAR DURDURULUYOR

Borç yapılandırma kapsamında kooperatif ve ortaklar ile ilgili başlatılan kanuni takibatlar ile menkul ya da gayrimenkullerin icra yoluyla satışı da durduruluyor. Kooperatif yahut ortaklarının hesaplarına bankalar tarafından konulan blokeler de yapılacak sözleşme ve taahhütnameler ile kaldırılıyor.

AYKIRI SATIŞ VE KİRAYA MÜRACAAT YOK!

Borç yapılanması kapsamında bakanlığın izni olmadan yapılan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler ise yapılandırma için müracaat yapamıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.