Tarım ve Orman Bakanlığı bayramdan önce 2.4 milyar TL ödeyecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait resmi web sitesi ve sosyal medya kanallarından verilen bilgiye göre çiftçilere birçok alanda yapılacak destek ödemesi Ramazan bayramından önce yapılacak. Çiğ süt, kütlü pamuk ve yağlı ayçiçek üretimi yapanlar destek ödemelerini yaklaşık 1 ay içerisinde banka hesabında görebilecek.


Tarım ve Orman Bakanlığı bayramdan önce 2.4 milyar TL ödeyecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre bayramdan önce Türkiye genelinde çiftçilik yapanlara 2.4 milyar TL ödeyecek. Yapılacak ödemeden sadece ‘Kütlü Pamuk’ üreticileri payını alabilecek. Kütlü pamuk destek ödemeleri kapsamında yüz binlerce çiftçi pamuk üretimine bayramdan hemen sonra başlayabilecek. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada pamuk üreticilerine verilerek destek ödemelerinin, bayramdan hemen önce çiftçilerin banka hesabına tahsil edileceği söylendi.

ÇİĞ SÜT VE YAĞLI AYÇİCEK DESTEĞİ DE YAPILACAK

Yapılan açıklamalar arasında sadece pamuk üreticilerine müjdeli haber verilmedi. Yağlı ayçiçek üretimine destek vermek için üreticilere ayrıca 622 milyon TL ödeme yapılacakken, çiğ süt üreten çiftçilere de 385 milyon TL destek yapılacak. Yapılacak destekler, yaz aylarına girdiğimiz bugünlerde çiftçilerin üretim yapmasını sağlayacak. Bazı ödemeler karşılıksız olarak çiftçilere verilecek fakat bazı ödemeler geri ödemeli olacak. Çiftçilik veya hayvancılık yapan vatandaş, bakanlığın resmi web sitesinden yada müşteri hizmetlerinden konu ile ilgili daha net bilgi alabilirler.

RAMAZAN BAYRAMINDAN SONRA BAŞLANACAK

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, verilecek destek ödemelerinin Ramazan bayramından hemen önce yapılacağı açıklandı. Vatandaş, ödemeleri banka hesaplarına aldıktan hemen sonra ise bayramdan sonra üretime başlayacak. Yaz aylarında yapılacak üretim ile Türkiye’de gelecek yaza kadar yerli üretimde ciddi artış olacak. Ramazan bayramından sonra çiftçilerin üretimi hız kazanacak.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Tarım ve Orman Bakanlığı 60 milyon avroyu üreticilerine dağıtacak

Tarım ve Orman Bakanlığı 60 milyon avroyu üreticilerine dağıtacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) 6. çağrısını yaptıklarını açıkladı. Bu çağrı ile yaklaşık olarak 400 milyon lira üreticilere ve yatırımcılara hibe edilecek. Destek ve hibeye dair detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.