Tarım Kredi Kooperatifi’nin ekonomik büyüklüğü 40 milyar lirayı aştı!

Tarım Kredi’nin büyüklüğü 40 milyar liraya ulaştı. Kooperatifin Genel Müdürü Poyraz, faizsiz kredi sistemini hedeflediklerini belirtti. Poyraz, GÜBRETAŞ’ta senede 8 milyon ton altın üreteceklerini de açıkladı.
Takip et
Tarım Kredi Kooperatifi’nin ekonomik büyüklüğü 40 milyar lirayı aştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, 150 yıllı aşkın köklü geçmişi olan ve 20’nin üstünde iştiraki bulunan Tarım Kredi’nin, çiftçi kuruluşu olduğunu belirtti.

Poyraz, Tarım Kredi’yi dünyadaki örnekleriyle kooperatifçiliği çiftçiden başlayarak tüketiciyi kadar uzanan anlayışıyla hizmet eden kuruluşa dönüştürmede kararlı olduklarını ifade etti.

Yatırım ve çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Poyraz, şunları kaydetti:

“Bir elimiz çiftçiyi tutmuşken öbür elimiz de tüketicide olacak. Tamamını kucaklama noktasında bir gayret içerisindeyiz. Şu an Tarım Kredi’nin genel manada bütün yapılanmasına baktığımızda 40 milyar lira ekonomik büyüklükten bahsediyoruz. Ardından bu rakamlar perakende sektör de hızla büyüdükçe katlanarak gidecek. Tarım Kredi olarak kooperatif yapılanması, aynı zamanda tarımsal girdileri veriyoruz ama diğer taraftan ise bunun finansmanı noktasında kredi veren bir kuruluşuz. Tarım Kredi olarak amacımız bunu tamamen faizsiz bir sisteme dönüştürmek ve bunu ısrarla söylüyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde Türkiye’de tarımdan başlayarak markete kadar olan gıda sektörünü destekleyen kuvvetli katılım bankası noktasında bir yapıya dönüşeceğiz.”

SENEDE 8 TON ALTIN

Poyraz, Bilecik’in Söğüt ilçesinde altın çıkartılması için yürüttükleri çalışmalarda ve ÇED Raporu’nda belli bir seviyeye geldiklerini, GÜBRETAŞ’a ait Maden Yatırımları AŞ’yi açtıklarını anımsattı. 31 Aralık 2022’de kazıya başlayacaklarını bildiren Poyraz, “Söğüt’te 3.2 milyon ons civarında bir altın varlığımız var. Tesislerimizi kurduğumuzda senelik 6 ila 8 ton arasında altın üretimimiz olacak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.