adplus-dvertising

Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli’nin galası yapıldı

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) ve Payas Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Payas Film Atölyesi içerisinde çekilen “Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli”nin galası Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nde yapıldı.
Takip et
Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli’nin galası yapıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gala gecesinde Film Atölyesinde çekilmiş olan “Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli”nin gösterimi yapıldı. İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin hocalarının mentorlüğünde öğrencilerin çekmiş olduğu görüntüler kurgulanarak seyircilerin beğenisine sunuldu. Sonrasında 7-9 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen Film Atölyesi’nin kamera arkasına, öğrencilerin atölyeye ilişkin düşüncelerini içeren röportajlarına yer verildi.

Atölyeye katılım sağlayan ve oyunculuk, kameramanlık, yönetmenlik, senaryo yazarlığı, kamera arkası gibi sinemanın çeşitli alanlarına alaka duyan 25 lise öğrencisine sertifikaları takdim edildi.

Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli’nin galası yapıldı

Öte Yandan Film Atölyeleri’nin Proje Danışmanı Prof. Dr. Nail Öztaş’a, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Şükran Güzin Ilıcak Aydınalp’e, Proje Yürütücüsü ve Yapımcısı Doç. Dr. Nagihan Çakar Bikiç’e, Atölye Yürütücüsü Yönetmen/Öğr. Gör. Ahmet Bikiç’e, Basınla İlişkiler Direktörü Dr. Bilent Deyirmenci’ye, Reji ekibinden Arş. Gör. Eda Çekemci, Enes Dalgıç, Polat Bakırtaş ve Film Atölyeleri Tasarımcısı Arş. Gör. Ayten Bengisu Cansever’e plaketleri verildi.

Sertifika-plaket takdiminin ve film gösteriminin sonrasında Antakya Medeniyetler Korosu Konseri gerçekleşti.
Film Atölyesi Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Nagihan Çakar Bikiç, çekimler süresince çok güzel süreçler meydana geldiğini ifade ederek, “Galada öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ve çekim hazırlıkları sürecini anlatan belgeselimizi de seyrettik. Öğrenciler bu süreçten çok keyif aldılar. Payas Belediyesi ve üniversitemiz arasında güzel bir iş beraberliği gerçekleşti ve ardından bir belge niteliği taşıyan ‘Sokullu Mehmet Paşa’ belgesini hazırladık. Belgeselimiz bütün Hatay ve Payas halkıyla buluştu. Çok heyecanlıyız, bütün film atölyesi ekibimizle buradayız” diyerek konuştu.

Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli’nin galası yapıldı

“Film Atölyeleri öğrencilerle buluşmaya ve film çekmeye devam edecek”

Düzenlenen atölyenin iki mühim özelliği bulunduğunu söyleyen Bikiç, “Birincisi ailesi yahut çevresinde daha önce hiçbir biçimde üniversite ile temas etmemiş lise öğrencilerinin kabiliyetlerini keşfetmesine olanak temin etmek ve ikincisi de Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nin belgeselini çekerek önemini dünyaya duyurmak. Bir diğeri ise sosyal sorumluluk duygusuyla hareket eden Film Atölyeleri hız kesmeden yeni duraklarında sinemaya merak duyan öğrencilerle buluşmaya ve film çekmeye devam edecektir” dedi.

“Amacımız atölyelerin yolculuğunu devam ettirmek”

Belgeselin Yönetmeni Öğretim Görevlisi Ahmet Bikiç ise sinema atölyelerinin 3’üncüsünü Payas’ta gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Ekibimizle beraber bu tarihi külliyenin tüm köşelerini gezdik. Neredeyse her noktasına çekimler yaptık. Bu Şekilde bir yapının kazandırılmış olması çok kıymetli. Benim için de buranın bir belgeselini yapmış olmak öte yandan heyecan verici, belgesel filmimiz ilk kez seyirciyle buluşacak umarım tüm izleyenler büyük keyif alır. Hedefimiz tüm gençlere, Anadolu’daki insanlara ulaşmak ve bu atölyelerin yolculuğunu devam ettirmek, öğrencilerimiz ile beraber yeni hikayeler yazmak” şeklinde konuştu.

Tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Belgeseli’nin galası yapıldı

“Payas’ı farklı noktalarda tanıtıyoruz”

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ise, “Birkaç ay önce İstanbul Gelişim Üniversitesi ile beraber ortaklaşa başlattığımız projenin altına imza atarak finalini ve galasını gerçekleştirmenin heyecanını, mutluluğunu beraber yaşıyoruz. Payas’ı farklı noktalarda tanıtıyoruz. İstanbul Gelişim Üniversitesi rektörüne ve ekibine ilçemizi tercih ettikleri için teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Film Atölyesinin danışmanlığını Prof. Dr. Nail Öztaş, proje yürütücülüğünü, İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Ilıcak Aydınalp, proje yürütücülüğünü ve yapımcılığını Doç. Dr. Nagihan Çakar Bikiç, Atölye yürütücülüğünü Öğretim Görevlisi/Yönetmen Ahmet Bikiç yaparken; atölyenin metin yazarlığında Dr. Öğr. Mensubu Emre Doğan, tasarım ekibinde Arş. Gör. Ayten Bengisu Cansever, teknik ekipte Arş. Gör. Eda Çekemci, basınla ilişkiler direktörlüğünde Dr. Bilent Deyirmenci, seslendirmede Kaan Kıran yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.