adplus-dvertising

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 65 yıllık şadırvanı yıktılar

İzmir’de Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan Şadırvanaltı Camii yakınlarındaki ortalama 65 senelik şadırvanın kişi yahut kişilerce yıkılmasıyla alakalı soruşturma açıldı. Olayla alakalı açıklama yapan Şadırvanaltı Camii Dernek Başkanı Turgay Oğuzhan, “Kimin yaptığı ortaya çıkmamakla birlikte yakın civardaki esnafların yaptığı ifade ediliyor. İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger ile görüştük ve kendileri şadırvanı tekrar yaptıracaklarını söylediler” şeklinde konuştu.
Takip et
Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 65 yıllık şadırvanı yıktılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edinilen bilgiye göre, dün saat 22.00 sıralarında kişi yahut kişilerce ortalama 65 senelik şadırvan, balyozlar ve matkaplar ile tahrip edilerek yıkıldı. Bir iş yerinin güvenlik kamerasına kısmen de olsa yansıyan olayın sonrasında ihbar üstüne adrese polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Kameralardan kimlikleri belirlenen zanlıları yakalamak için çalışma başlatılırken, olayla alakalı çok yönlü soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

“Yakın civardaki esnafların yaptığı ifade ediliyor”

Sabah iş yerini açmaya geldiğinde şadırvanın yıkılmış olduğunu görmekten büyük bir üzüntü işittiğini ifade eden Şadırvanaltı Camii Dernek Başkanı Turgay Oğuzhan, “Burası iki adet şadırvanı ile ünlü çarşımızın mühim turizm ve düğün çarşılarından bir tanesi. Bugün iş yerimize geldiğimiz zaman şadırvanımızın yıkıldığını gördük. Kimlerin yapmış olduğuna dair bir araştırma yaptık. Kimin yaptığı ortaya çıkmamakla birlikte yakın civardaki esnafların yaptığı ifade ediliyor. Akşam saatlerinde yıkıma başlanılmış ve sabaha kadar sürmüş. Molozlar hala olduğu yede duruyor” şeklinde konuştu.

“65 yıl önce dönemin esnafları tarafından yaptırılmış”

“Konu Valiliğe, Emniyete ve Büyükşehir Belediyesine yansıtıldı” diyen Oğuzhan, “AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır bey ile görüştük ve kendisini konuyla alakalı bilgilendirdik. Konuyla alakalı İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger ile de görüştük. Valimiz Yavuz Selim Köşger, şadırvanı tekrar yaptıracaklarını, konunun üstünde durduklarını, bütün emniyet ve yetkili kurumlarca bu işin üstüne düşeceklerini belirttiler. Burası 90 senelik tarihi bir çarşı. İnsanlar burayı bulurken şadırvan diyerek buluyor. Tarihi bir manası olmasa da ortalama 65 yıl önce o dönemin esnafları tarafından insanlar ihtiyaçlarını gidersin diyerek yaptırılmış. Günümüz de ise belli nedenlerden dolayı yıktırıldı. Valimiz ve milletvekilimiz söz verdi. Konuyu araştıracaklar işin neticesinde şadırvanımız tekrardan yapılacak” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.