Tarihi caminin işlemeleri altından yapılmış çıktı

Antalya'da 400 yıl önce yaptırıldığı değerlendirilen tarihi Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde yazdığı, fakat sonrasında ise bulunamayan eserler ortaya çıktı. Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, caminin müezzin mahfilindeki altın varaklı ve işlemeli süslemelerin ise, başka hiçbir camide olmadığını söyledi...
Takip et
Tarihi caminin işlemeleri altından yapılmış çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalya'da Tarihi Kaleiçi'nin girişinde, saat kulesinin arkasında bulunan ve ortalama 400 sene önce yapıldığı öngörülen Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde, 2008 senesinden bu yana devam eden restorasyon çalışmaları, hummalı bir biçimde sürdürülüyor.

İHA'nın haberine göre camideki restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, birçok yeni eser bulduklarını belirtti.

"EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ'NDE YAZMIŞ"

Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında Tekeli Mehmet Paşa Camii ile ilgili bilgiler verdiğini anlatan Coşar, “Evliya Çelebi caminin çok süslü, sanatlı ve avlusunun çok dar olduğundan bahsetmiş. Biz bunu fakat restorasyona başladığımız zaman işlemeleri görünce anladık. Restorasyonda üzeri kapatılmış ve örtülmüş süslü sanatlı süslemeler, çiniler gün yüzüne çıktı” şeklinde konuştu.

ÖZGÜN ESERLER ORTAYA ÇIKTI

Cami içerisinde 40 beyitli kaside olduğunu vurgulayan Coşar, kasidenin mihrabın solundan başlayıp, 2 çini alınlıkta bittiğini belirtti. 2 çini alınlığın ise kayıp olduğunu kaydeden Coşar, “Kayıp olduğu için, ‘acaba yazıldı mı? Yazılmadı mı?’ diyerek münakaşalar oluyordu. Daha sonra restorasyon aşamasında sıvaları kaldırınca altta 2 adet çini alınlık gün yüzüne çıktı. Şu an tam biçimde görülebilecek. Kubbelerde de çok güzel süslemeler çıktı. Klasik dönem olduğu öngörülüyor. Muhtemelen caminin ilk yapıldığı anda yapılmış. Daha sonra modern bir çağda barok stiliyle yapılan süslemeler var. 2'si de dönem eki ve özgün olduğu için yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

"MOZAİKLERİ KORUMAYA ALDIK"

Coşar, avluda bulunan devasa ve camiyle uyumlu olmayan şadırvanı kaldırdıklarını söyleyerek, kaldırdıkları alanın altından da sarnıç bulunduğunu kaydetti. Avluda kazıya devam ettikleri esnada ise mozaiklerin ortaya çıktığını anlatan Hüseyin Coşar, “Biz bu mozaikleri korumaya aldık. Daha sonra duvar üstüne cam yerleştirip, gelen vatandaşların ziyaret edebileceği mekan olarak hazırlayacağız. Muhtemelen burada cenaze namazı bile kılınabilecek” dedi.

"HİÇBİR CAMİDE YOK

Müezzin mahfilinde başka hiçbir camide olmayan süslemelerin olduğunun altını çizen Coşar, şu ifadeleri kullandı:

“Ahşap üzerine altın varaklı ve altın işlemeli süslemeler var. Bunların her biri el yapımı olduğu için çok özgün olan eserler. Birinde farklı, diğerinde ise çok farklı süslemeler var. ‘Kasnak’ diyerek tabir ettiğimiz alanda da Fetih Suresi hat sanatıyla baştan sona yazılmış. Onun üzerinde de süslemeler vardı ancak özellikli görünmüyordu. Orada raspa yaptık ve altında özgün süslemelere rastladık. Caminin evveliyatını bilenler buraya geldiklerinde çok şaşıracak. Hakikaten tüm özgün unsurlar ortaya çıkarılacak ve mühim ziyaret mekanı olacağını düşünüyoruz”.

Camide yeni eserler bulunduğu için restorasyon süresinin uzadığını belirten Coşar, bu Ramazan ayında açılması düşünülen caminin, sene sonunda açmayı planladıklarını kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.