adplus-dvertising

Tarihi cami avlusunda yapılan beton bloklar tartışma konusu oldu

Malatya’da 24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan depremde hasar gören Yeni Cami, iki sene devam eden restorasyon çalışmalarını sonrasında Ramazan ayında ibadete açıldı. Fakat ibadete açılan caminin beton bloklu abdest alma lavaboları şehirde münakaşaya yol açtı.
Takip et
Tarihi cami avlusunda yapılan beton bloklar tartışma konusu oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Malatya’nın sembolü haline gelen ve 100 senesi aşkın süredir ayakta duran halk arasında Yeni Cami olarak bilinen Hacı Yusuf Taş Camii, 24 Ocak 2020 senesinde Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremde büyük çapta hasar görmüştü. İki senedir devam eden restorasyon çalışmalarının sonrasında Ramazan ayında ibadete açılan caminin avlusuna yapılan beton bloklu abdest alma yerleri ise münakaşalara yol açtı. Restorasyon sırasında kubbesi ve tabanı tekrardan inşa edilen caminin özgün yapısındaki şadırvan kaldırılarak başka bir bölümüne alınırken caminin girişindeki abdest alma alanı ise avlu dışına taşındı.

Tarihi cami avlusunda yapılan beton bloklar tartışma konusu oldu

Sızan suyun temele zarar verdiği gerekçesi ile avluya taşınmasına bazıları destek verirken bazıları ise cami siluetinin bütünlüğünün bozulduğunu belirterek tepki gösterdi. Beton bloklara tepki gösterenler caminin estetiğinin bozulduğunu ve görüntü kirliliğine neden olunduğunu savunurken düzenlemeyi olumlu bulan vatandaşlar kolay kullanım ve can güvenliğinin görüntü ve estetikten daha mühim olduğunu belirtti.

Yeni düzenlemeyi olumlu bulanlarında yanı sıra düzenlemeye tepki gösterenlerden biri olan Malatya Kültür Hayat Derneği Başkanı Atilla Kantarcı, caminin esasına uygun olmayan ilaveler yapıldığını söyleyerek, avluya yapılan musluklu panoların caminin görüntüsünü bozduğu belirtti. Malatya merkezde kalan tek tarihi eserin Yeni Cami olduğunu ve buranın korunması gerektiğini de ifade den Kantarcı, “1843 senesinde yapılmış bu camimiz. Bataklık bir zemin üstünde olduğu için ardıç ağaçlarıyla desteklenerek bataklık kurutulmuş. Türünün tek örneği diyebileceğimiz bir cami. Depremden sonra camimizde görülen hasardan dolayı bir takım restorasyon çalışmalarına başlandı ve hiçbir restorasyon çalışmasında görülmeyen caminin orijinalliğinin bozulması olayı gündeme geldi. Caminin cümle kapısının her iki yanında bulunan abdest alma mekanlarımız kaldırılarak caminin avlusuna taşınmak istendi. Dolayısıyla dışarıdan geçtiğiniz zaman caminin görüntüsü tamamen kapatılmış yani cami duvarla çevrilmiş gibi görünüyor. Caminin orijinalliği de tamamen bozulmuş vaziyette. Biz esasına uygun bir restorasyon çalışması istiyoruz ve camimizin orijinal halinin bozulmamasını istiyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Tarihi cami avlusunda yapılan beton bloklar tartışma konusu oldu
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.