adplus-dvertising

Tarihi Buca Cezaevi’nde yıkım bitmek üzere

İzmir’de 62 senelik hizmet sonrası kapatılan Buca Cezaevi’nde yıkım işlemlerinde sona gelindi.
Takip et
Tarihi Buca Cezaevi’nde yıkım bitmek üzere
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde hasar görmesi üstüne boşaltılan ve yıkım kararı alınan Buca Cezaevi için geçtiğimiz mart ayında yıkım ihalesi gerçekleştirilmiş ve yıkıma başlanmıştı. 8 Mart günü başlayan Buca Cezaevi’ndeki yıkımda sona gelindi.

Tarihi Buca Cezaevi’nde yıkım bitmek üzere

Cezaevi arazisinde bulunan lojmanlar ve avlu duvarlarının dışındaki bütün kısımlar yıkılırken, Buca Cezaevi’nden geriye sadece molozlar kaldı. Yıkım ihalesini alan şirketin yetkilileri, yıkımın önümüzdeki 1 hafta içerisinde tamamen biteceğini bildirdi. Alandaki yıkım çalışmaları dron ile de görüntülendi.

Tarihi Buca Cezaevi’nde yıkım bitmek üzere

Yerine ne yapılacağı münakaşa konusu olmuştu

Yıkım sürecinin başlamasının sonrasında Buca Cezaevi’nin yerine ne yapılacağı münakaşa konusu olmuştu. Konuyla alakalı geçen haftalarda açıklama yapan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, bütün kurum ve kuruluşların görüşünü aldıklarını ve bu doğrultuda çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, alanın büyük bir kısmının Adnan Kahveci Bulvarı ile bağlanacağını, bir kısmın yeşil alan ve kapalı pazaryeri olarak değerlendirileceğini belirtmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise Buca Cezaevi arazisinin yeşil alan olarak şehre kazandırılması çağrısını yineleyerek, “Buca’mızın daha fazla yeşile ihtiyacı var. Gelin hep beraber Buca’yı betona teslim etmemek, Buca’ya nefes olmak için güç birliği yapalım. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak gereken desteği vermeye hazırız” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.