adplus-dvertising

Tarih gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Ergilli Mahallesinde birçok kültüre ev sahipliği yapan Daskyleion Antik Şehri gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
Takip et
Tarih gün yüzüne çıkmayı bekliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manyas Kuş Gölü yakınındaki Daskyleion Antik Şehri, 2009 senesinden beri kazı çalışmalarını yürüten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Kaan İren, bu senede temmuz ayı içerisinde başlayıp 3 ay sürmesi planlanıyor. Daskyleion Antik Şehrin ortaya çıkarılması için arkeologlar ve öğrencilerin çalışmaları sürdürecek.

Tarih gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Tarih gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Daskyleion Antik Şehri ile kazı alakalı bilgi veren Bandırma Müze Müdürlüğü Arkeologu Nurettin Orhan, antik kent hakkında bilgilendirmede bulundu. Orhan “Daskyleion Antik Şehri ihtişamıyla gizemini koruyan bir kültür antik kentidir. Güney Marmara’nın en mühim yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Daskyleion Antik Şehri, Bandırma’ya 30 kilometre uzaklıkta Ergilli Mahallesine de 2 kilometre uzaklıktadır. Daskyleion Antik Kent’in hemen 200 metre yanında da Manyas Kuş Cenneti yer almaktadır ve öbür ismi de Hisartepe olarakta bilinmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Daskyleion Antik Şehri kazılarımız devam etmektedir. İlk kazılar 1952 senesinde Kurt Bittel tarafından yüzey incelemesinde keşfedilmiştir. Daha sonra 1954 senesinde Prof. Ekrem Akurgal tarafından 1960 senesine kadar kazılar devam ettirilmiştir. Ege Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı emekli öğretim mensubu Prof. Dr. Tomris Bakır 1988’de de kazıları devam ettirdi.

Tarih gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Tarih gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Günümüzde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Kaan İren ve Bandırma Müzesi’ne bağlı olarak kazılar yürütülüyor. Daskyleion Antik Şehri, M.Ö. 7.yüzyılda Daskylos ismiyle bilinen meşhur Lydia Kralı’nın Sardis’ten hanedan kavgaları sebebiyle buraya gelmesiyle kent Daskyleion ismini almıştır. Daskyleion’da doğan oğlu Gyges daha sonra Lydia’ya geri çağrılıyor. Gyges Lydia’ya kral olduktan sonra kente Daskyleion deniyor. Çünkü Daskyleion “Daskylos’un yeri anlamındadır. Bu ismi M.Ö.650 senelerinde almıştır. Ortalama olarak Frig medeniyetine ait kaplar, Akamenit dönemine ait, Perslerin Anadolu’da 200 senelik hüküm sürdüğü dönemde de kalıntılar bulunmuştur. Helenistik döneme ait eserler ve Bizans dönemine ait birçok kültür mirası ortaya çıkarıldı ve bu eserler de Bandırma Müze Müdürlüğümüzde sergilenmektedirler” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.