Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!

İngiltere ve İsveç gibi ülkelerde üreme yapan, Türkiye’de çok ender görülen göçmen su kuşu tarakdiş, Konyaaltı sahili Boğaçay mevkiinde görüldü. Tek başına gün boyu sahilde gezinen tarakdişi görüntülemek için hafta sonu çevre illerden birçok kuş gözlemcisi Antalya’ya geldi.
Takip et
Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Göçmen kuş türlerinin en mühim güzergahların olan Antalya’da, Türkiye’de nadir görülen bir kuş türü belirlendi. Hem Antalya hem de çevre illerden birçok kuş gözlemcisi, ender görülen tarakdiş kuşunu fotoğraflamak için Konyaaltı sahiline geldi. İlk olarak geçen hafta cuma görülen tarakdişi görüntüleyen adlardan kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, göçmen bir tür olan kuşun özel bir gagaya sahip olduğunu, gaganın tarak yapısında olması sebebiyle de adını buradan aldığını kaydetti.

KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ ŞAŞIRTTI Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!

Gaga yapısı sayesinde suyun altına dalıp balıkları çok kolay avlayabildiğini anlatan Coşkun, “Esasında İngiltere, İsveç gibi kuzey ülkelerinde üreme gösteriyor.

Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!

Fakat göç rotası Türkiye üstünden geçmekte. Az da olsa ülkemizde görülen nadir türlerden biri. Görüldüğünde de genelde çok açıkta, uzak mevkilerde olmasına karşın kuş gözlemcilerini de şaşırtan bir biçimde Antalya Konyaaltı sahilinde ilk defa kıyıya çok yakın bir biçimde gözlemlendi. Bu sayede birçok kuş gözlemcisinin de alakasını çekti. Çevre illerden de birçok arkadaşımız gelip görüntülerini kaydetti” şeklinde konuştu.

SAHİLDE TEK BAŞINA Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!

Yazın binlerce kişinin denize girdiği Konyaaltı sahilinin şu an onun dinlendiği, beslendiği hatta dalgaların üstünde uyuduğu bir alan olduğunu söyleyen Coşkun, “Bu da bize mutluluk veriyor. Bu Antalya’mızın doğasının, denizlerimizin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Tabii ki Antalya daha ılıman bir iklime sahip olduğu için büyük olasılık burada dinlenecek, beslenecek, yağ depolarını tamamlayacak ve bundan sonra ilkbaharda göçe başlayacaktır. Şu an kuzeyde yoğun bir kış meydana geliyor. Antalya, dinlenmek için mola verdiği bir yer. Bu yönden de kıymetli bir kayıt oldu. Çevre illerden gelen arkadaşlarımız da güzel görüntüler çekme fırsatı buldu” diyerek konuştu.

SU ALTINDA 50 METRE YÜZEBİLİYOR Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!

Su kuşlarının, balık tutanlar tarafından deniz ve sahilde bırakılan olta ve misina atıklarından zarar gördüğüne dikkati çeken Coşkun, balıkçılardan misina ve olta atıklarını bırakmamalarını ve toplamalarını rica etti. Konyaaltı sahilinde görülen tarakdişin ise sabah vakitleri 100 metre kadar açıkta beslenmeyi ve dinlenmeyi tercih ettiğini aktaran Coşkun, öğle saatleri ise kıyıya yaklaştığını söyleyerek, şunları belirtti:

Tarakdiş kuşu Konyaaltı’nda görüntülendi!

“Hatta 1- 2 metre kadar kıyı kesiminde bulunduğunu gözlemledik. Fotoğraflarını o biçimde çektik. Genel olarak beslenirken tüm Konyaaltı sahilini takip ediyor. Boğaçayı’ndan başlayıp falezlere kadar gün içerisinde gidip geliyor. Balığın nerede olduğunu hızlı biçimde tespit edebiliyor. Gördüğü zaman dalıyor ve 50 metre kadar su içerisinde yüzüp balığı kovalayabilme kabiliyetine sahip. Bu yüzden devamlı yer değiştiriyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.