Tanzanya’nın ilk kadın devlet başkanı Samia Suluhu Hassan oldu

Bir keçinin neticelerinin pozitif çıktığını öne süren, halka buhar, oruç ve meyveyle korunmayı öneren, en önemlisi aşı almayacaklarını açıklayan Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli’nin ölümünün sonrasında yardımcısı Samia Suluhu Hassan, yemin ederek ülkenin ilk kadın Devlet Başkanı oldu
Takip et
Tanzanya’nın ilk kadın devlet başkanı Samia Suluhu Hassan oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Salgının başladığı günlerde, “Kiliseler açık kalacak çünkü koronavirüs hayatta kalamaz” diyen, bir keçinin neticelerinin pozitif çıktığını öne süren, halka buhar, oruç ve meyveyle korunmayı öneren, en önemlisi aşı almayacaklarını açıklayan Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli’nin ölümü halkı şoke etti.

Magufuli’nin kalp rahatsızlığı sebebiyle 6 Mart’tan bu yana Darüsselam’daki bir hastanede tedavi gördüğü söylense de, muhalefet Magufuli’nin koronavirüs sebebiyle öldüğünü düşünüyor. Ülkede, Magufuli için 14 günlük ulusal yas ilan edildi.

YEMİN TÖRENİNDE MASKE TAKILMAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Tanzanya’da eski Devlet Başkanı John Magufuli’nin yaşamını kaybetmesinin sonrasında yardımcısı Samia Suluhu Hassan, Devlet Başkanı olarak yemin etti.

Magufuli’nin 17 Mart’ta ölümü ardından anayasaya göre görevi devralan Hassan, ülke tarihindeki ilk kadın Devlet Başkanı oldu.

Yemin töreni sonrası açıklama yapan Hassan, “Millet olarak kuvvetliyiz ve liderimiz Magufuli’nin bıraktığı yerden yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Hassan, ülkesinin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Eski Devlet Başkanı Magufuli için Darüsselam, Dodoma, Mwanza ve Geita Dört kentlerinde tören düzenleneceğini aktaran Hassan, cenazenin 25 Mart’ta Chato’da toprağa verileceği bilgisini paylaştı.

Hassan, ülkedeki ilk kadın Başkan Yardımcısı olmuştu.

Yemin töreni esnasında, ülkenin yaşamını yitiren lideri Magufuli’nin salgını hafife almasına rağmen, kalablıkta maske takılmıyor oluşu dikkat çekti.

SALGINI HAFİFE ALARAK SONUNU HAZIRLAYAN DEVLET BAŞKANI, HALKINI DA TEHLİKEYE ATTI

Salgının başından itibaren koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını açıklamayan Tanzanya’da, salgının ilk günlerinden itibaren hafife virüsü hafife alan açıklamalar yapılmış, taktikler izlenmişti.

Ülkesinde Kovid-19 salgını olmadığını yineleyen Magufuli, “Aşılar tehlikelidir. Eğer beyaz adam aşı bulabiliyor olsaydı şuana kadar AIDS için aşıyı bulmuş olmalıydı, veremin aşısını, sıtmanın aşısını…” ifadesini kullanmıştı. İsmini vermediği bir ülkede rahim kanseri olmaması için küçük kız çocuklarının aşılandığını ve bu kişilerin ardından kısır kaldığını ileri süren Magufuli, “Sağlık Bakanlığı, her aşının ülkemiz için iyi olmadığını bilmek mecburiyetinde. Tanzanyalılar, aşı denemelerinde kullanılmama konusunda dikkatli olmak mecburiyetinde.” demiş ve sonrasında Sağlık Bakanı yaptığı açıklama ile ülkelerinin güvende olduğunu, aşı almayacaklarını duyurmuştu.

TEST VERİLERİ PAYLAŞILMIYOR

Tanzanya’da şubatta Devlet Başkanlığı Başsekreteri John Kijazi açıklanmayan bir sebepten, Zanzibar Başkan Yardımcısı Seif Sharif Hamad da Kovid-19’dan yaşamını yitirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Tanzanya hükümetine Kovid-19 verilerini yayımlama çağrısında bulunmuştu. Kovid-19 vakalarına ilişkin verileri kamuoyuyla paylaşmayan Tanzanya, virüsle mücadelede halka buhar tedavisi ve daha çok sebze ve meyve tüketilmesini tavsiye ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.