Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Aşılamada hedef sonbahar gelmeden toplumsal bağışıklığın sağlanması. Eylül sonuna gelindiğinde toplumun yüzde 70’ine iki doz aşı yapılmış olacak. 18 yaş üzerindeki bütün nüfusun ilk doz aşılarının en geç temmuz ayı sonuna kadar yapılmış olması hedeflendi. 3. doz aşılar temmuzda gündeme gelecek.
Takip et
Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemiyle mücadelede son zamanda hızlanan aşı çalışmalarının neticelerine ilişkin değerlendirmeler yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, kısıtlamaların büyük bölümünün kaldırılmasının sonrasında, hem pandeminin seyri hem aşı takvimi bütün yaz boyunca izlenecek, güz planı çıkartılacak.

Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, hükümette yapılan toplantılara göre takviminin istendiği biçimde devam etmesi vaziyetinde, normal yaşamın bütün kurallarına geri dönülecek. Toplumun en az yüzde 70’inin aşılanması ve toplumsal bağışıklığın sonbahar gelmeden yaratılması planlanıyor.

HEDEF LİSTE Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Temmuzun ikinci yarısında 18 yaş üzeri herkes aşıya ulaşmış olacak. İşsizler ve öbür öğrenciler için formül geliştirilecek. Aşı akışı aynen bu şekilde devam ederse, ağustos sonunda tek toz aşı olmayan kalmayacak. Eylül ayında toplumun yüzde 70’ine iki doz aşı yapılmış olacak. İkinci doz aşıların 4 hafta sonra mı yoksa 6 hafta sonra mı yapılacağına öte yandan karar verilecek.

3. DOZ PLANLAMASI TEMMUZ’DA Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Hatırlatma dozlarıyla alakalı planlama ise sürüyor. İlk grup kişiler için 3. doz aşılar temmuz ayında gündeme gelecek. Hatırlatma dozlarının Sinovac ile başlayacağı, buna yetecek kadar Sinovac akışının olduğu söyleniyor. Fakat, isteyenlere üçüncü doz aşıları seçme şansı verileceği de ifade ediliyor.

İKNA EKİPLERİ Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Yapılan çalışmada, aşı ekiplerinin, en düşük aşı grubuna göre tarama yarattığı, bu kişilerin özel olarak aranarak aşı randevusu verildiği söyleniyor.

Ulaşmakta güçlük çekilenlere ekip gönderildiği, bir kişiye 100 kişilik hedef listeler verildiği aktarıldı. Aşılarla alakalı kafa karışıklığının ortadan kalktığı söyleniyor.

ECZANELERDE AŞI Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Öte Yandan aşı uygulamasının kapsamının genişletileceği söylendi. Geçen hafta organize sanayi bölgelerinde kurulu mobil aşı merkezleri gibi, eczanelerde aşı uygulaması yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğu öğrenildi.

Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Büyük AVM’lerde de aşı merkezleri kurulmaya başlandı. Bunun ilk örneği de Gaziantep’te oldu. Aşılama oranları açısından Edirne, Çanakkale, Sinop, Muğla, Balıkesir ilk 5’te yer aldı. Bu oranlara göre toplumsal bağışıklığı ilk bu illerin yakalayacağı hesabı yapıldı.

ÇOCUKLARA AŞI HENÜZ NETLEŞMEDİ Tam normalleşme nasıl olacak, 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Yapılan toplantılarda, 12-18 yaş grubu çocuklara okullar açılmadan aşı yapılması konusu ise halen tartışılıyor. İsrail, ABD ve Kanada gibi ülkeler, bu yaş grubunu aşı kapsamına aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.