Tam kapanmada gözlükçüler açık mı? İçişleri Bakanlığı optik sorusuna cevap verdi

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma dönemiyle ilgili sorulan sorulara yanıt vermeyi sürdürüyor. Vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri ise şu şekilde; Optisyenlik müesseseleri kısıtlamalara tabi midir? Peki yasaklarda gözlükçüler açık mı?
Takip et
Tam kapanmada gözlükçüler açık mı? İçişleri Bakanlığı optik sorusuna cevap verdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı 27 Nisan tarihli “Tam Kapanma Tedbirleri” konulu genelgesine ilişkin sıkça sorulan sorulara yanıtlarını içeren bir açıklama daha yayımladı.

Tam kapanmada gözlükçülerin faaliyetlerine geçici olarak ara verildi. İstanbul Gözlükçüler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Ayaz, “Süre çok uzun, görmek insanın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi. Vatandaşlar, görmekle ilgili bir sıkıntı yaşadığında, 17 gün beklenebilecek bir süre değil” dedi. İçişleri Bakanlığı, tam kapanma dönemiyle ilgili “Sıkça Sorulan Sorular” bölümüne yeni sorular ile cevaplarını ekledi. Burada yapılan bilgilendirmede, “Valilikler ve kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık olması sağlanacaktır” ifadesine yer verildi.

Optisyenlik müesseseleri kısıtlamalara tabi midir?

Tam kapanma dönemi boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında optisyenlik (gözlükçüler) müesseselerinin faaliyetlerine geçici olarak ara vermeleri gerekmektedir.

Her ilçede bir nöbetçi gözlükçü açık

Öte yandan göz hekimleri tarafından düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içerisinde gözlükleri zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması amacıyla Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık olması sağlanacaktır.

Nöbetçi optisyenlik müessesesinin çalışanları; Valilik/Kaymakamlık nöbet listesiyle birlikte “çalışma izni görev belgesi” formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri sırasında kolluk kuvvetlerine ibraz etmek ile ikametle iş yeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.