Tam kapanma uzayacak mı? Tam kapanma 19 Mayıs için uzatıldı mı?

Kabine Toplantısı'ndan çıkan karara göre, 29 Nisan'da başlayan tam kapanma kararı 17 Mayıs tarihine kadar uygulanacak. Ancak bilim insanları bunun yetersiz olduğunu sık sık dile getiriyor. Bu kapsamda vatandaşlar Tam kapanma uzatıldı mı? Ne zaman normalleşme başlayacak?
Takip et
Tam kapanma uzayacak mı? Tam kapanma 19 Mayıs için uzatıldı mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de geçtiğimiz hafta koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının her geçen gün artması ve 60 binleri görmesinin ardından hükümet koronavirüs tedbirlerini sıklaştırma kararı aldı. Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Başkan Erdoğan, kısmi kapanmanın yeterli gelmediğini bu nedenle 17 günlük tam kapanmaya geçileceğini açıkladı. Peki, Tam kapanma uzatıldı mı?

VAKA SAYISI 5 BİNİN ALTINA DÜŞMELİ

Türkiye turizm sezonunda vakaları bir hayli düşürmek, yaz aylarında kademeli de olsa bir normalleşme sürecine girmek istiyor. Bu nedenle normalleşme için vaka sayılarının 5 binin altına düşmesi gerekiyor. Bu konuda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, hem de Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan önemli açıklamalar daha önce gelmişti.

KADEMELİ NORMALLEŞME PLANLANIYOR

17 Mayıs da olsa, 20 Mayıs da olsa normalleşme sürecinin birden değil, yavaş yavaş olması bekleniyor. İlk etapta zincir marketlere uygulanan hafta sonu yasaklarının kalkması, çalışma izin belgesinin kalkması, hafta içi sokağa çıkma yasaklarının kalkması bekleniyor.

İlk etapta AVM’lerin de yeniden açılması beklentiler arasında bulunuyor.

Hafta sonu yasaklarının ve akşam sokağa çıkma yasaklarının bir süre daha kalacağına dair iddialar bulunuyor. Cafe-restoranların açılmasına dair bir bilgi henüz ulaşmadı.

Önümüzdeki günlerde normalleşme adımlarına dair daha çok veri gelecek ve sizleri bilgilendireceğiz.

TAM KAPANMA NE ZAMAN BİTECEK?

İçişleri Bakanlığınca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan kararlar doğrultusunda, “Tam Kapanma Tedbirleri” konulu genelge 81 il valiliğine gönderilmişti.Bu kapsamda, ülke genelinde saat 19.00 itibarıyla başlayan tam kapanma dönemi 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’te sona erecek.

TAM KAPANMA UZATILDI MI?

Tam kapanmanın uzatılmasını teklif eden bazı kesimler var ancak tam kapanmanın uzatıldığına dair bir açıklama henüz gelmedi. Aşı takvimi geliştirilmeye devam ederken bir haber de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’dan geldi.

Koronavirüse karşı geliştirilen aşı ve ilaç çalışmalarıyla ilgili olarak, “Yerli VLP virüs aşısı yıl sonuna kadar kullanıma açılacak. Ağustos ayında ise 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek.” ifadelerini kullandı.,

Rekor kıran vaka ve vefat sayıları sonrasında Kabine toplantısından 17 günlük bir tam kapanma kararı çıkmıştı. Buna göre 29 Nisan’da başlatılan süreç, 17 Mayıs pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek. Bu dönemde birçok iş yeri faaliyetlerine ara verdi, muafiyeti olmayan vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı, şehirler arası seyahatler belirli koşullara bağlandı.

1 HAFTA UZATILABİLİR

Tüm bu önlemlerle birlikte tam kapanma sürecinin vaka sayılarını düşürmesi hedeflendi. Herkes kısıtlamaların biteceği, hayatın normalleşeceği 17 Mayıs gününü beklerken ortaya kimilerini üzecek bir iddia ortaya atıldı. Resmi tatil olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın çarşamba gününe denk gelmesi nedeniyle, tam kapanmanın bir hafta daha uzatılabileceği öne sürüldü.

Olası kısıtlama kararı çıkması durumunda 17-18 ve 19 Mayıs tarihlerini mi kapsayacağı yoksa sadece 19 Mayıs için mi geçerli olacağı yine bu toplantıda netleşmiş olacak. Kabine toplantısının da 11 Mayıs’ta yapılacağı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kapanmanın 19 Mayıs’a uzayıp uzamayacağına ilişkin soruya ” Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok” yanıtını verdi.

TAM KAPANMA KARARININ AYRINTILARI

29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 5:00’e kadar kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacak.
Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecek.
Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.
Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak, şehirler arası araçlar yüzde 50 kapasite ile çalışabilecek.
Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları muafiyet için teşkil etmeyecek.
Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecek.
Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebilecekler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.