Tam kapanma döneminde zincir marketler zam yaptı! Domates 8 lira

Koronavirüsle mücadele kapsamında tüm Türkiye'de başlayan tam kapanma uygulaması ardından günün belli saatlerinde açık olan zincir marketler durumu fırsata çevirdi. Halde 2-3 liradan satılan domatesin fiyatı marketlerde 8 lirayı buluyor.
Takip et
Tam kapanma döneminde zincir marketler zam yaptı! Domates 8 lira
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca, köylünün de ürününü doğrudan satmakta sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

Karaca, bu süreçte yaş meyve ve sebzeyi satan tek yer olan marketlerin ürün fiyatlarında mühim artışlar yaptığını ve üretici ile market fiyatları arasındaki makasın açıldığını savundu. Bu vaziyetin tüketiciyi de mağdur ettiğine dikkati çeken Karaca, pazarların açılmasıyla üreticinin ucuz ürün satın alma olanağına kavuşacağını kaydetti.

Cumartesi günü semt pazarlarının kurulumuna verilen izin hal esnafına umut oldu. Bayrampaşa yaş sebze ve meyve halindeki esnaf satışların bir gün de olsa artacağı düşüncesinde. Fakat esnaf tek günü yetersiz buluyor.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında yalnızca yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Vatandaşların yaş sebze ve meyve ile fide ihtiyaçlarını temin maksadıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek. Kapanma sebebiyle büyük oranda sessizliğin hakim olduğu Bayrampaşa Yaş Meyve ve Sebze Hali esnafı bir gün de olsa satışların hareketleneceği düşüncesinde. Esnaf bir gün için yoğunluk yaşanmasını beklerken yalnızca cumartesi gününü ise yetersiz buluyor.

“YÜZDE 50 ARTIRIR”

Hal esnafı Uğurcan Sarıturan, “Cumartesi günü için yoğunluk bekliyoruz. Yasaklar geldiğinde, pazarlar kapatıldığından beri önceki dönem oranla daha seyrek iş var. Pazarcılarda tonaj daha çok oluyor. Daha çok mal alıyorlar. Şu anda örnek olarak halden 100 ton mal kaldırılıyorsa, o gün 150-160 ton mal alınır, yüzde 50 artırır, bir günlük etkisi olur” şeklinde konuştu.

Bir öbür esnaf Mustafa Gümüştepe ise “Beklentimiz büyük ama bir cumartesi açılmasıyla olmuyor. Yüzde 80-90 mal satarken şuanda satışımız yüzde 20-30’a düştü. Bizim cumartesiden beklentimiz tüm malı satmak, gayemiz budur” dedi.

Tam kapanma döneminde zincir marketler zam yaptı! Domates 8 lira

Metin Bilir, “Cumartesi günü pazarların açık olması bizim açımızdan sirkülasyonun düşük olacağını gösteriyor. 3-4 gün pazarların kapalı olması üretilen ürünlerin elde kalmasına neden oldu.

Bir gün için hareketlenecek ama pazarcı esnafının da kafasında soru işaretleri var ‘Malı bir gün içinde tüketebilir miyim, tüketemez miyim? Tüketiciye ulaşabilir miyim? Tüketici bana gelir mi?’ diyerek. Devamlı bu soru işaretlerini duyuyoruz. Buradan ne kadar mal çekeceğini kendi bile bilemiyor” diyerek konuştu.

Öte yandan Bakanlığın kısıtlama sürecinde semt pazarlarının cumartesi günleri açılacağını açıklaması, sebze ve meyve imalatın yoğun yapıldığı Antalya’da olumlu karşılandı. Üretici ve sektör temsilcileri karar sonrası alım satımın hareketlendiğini belirtirken, mutlu olduklarını söylediler.

Tam kapanma döneminde zincir marketler zam yaptı! Domates 8 lira

Türkiye’nin sebze ve meyve imalat merkezi Antalya’daki üretici ve sektör temsilcilerinin tam kapanma sürecinde pazar yerlerinin açılması yönündeki talebi İçişleri Bakanlığı’ndan cevap buldu.

Bakanlık dün 81 il valiliğine gönderdiği ‘Pazar Yerleri’ konulu genelgede, 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00- 17.00 saatleri arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açılmasını kararlaştırdı. Bu karar Antalya’daki üreticileri ve sektör temsilcilerini sevindirdi.

Serik Toptancı Hali’nde kararın sonrasında pazarcı esnafı hallerden mal çekmeye başladı. Bu sebeple halde hareketlilik meydana geldi. Tüccar Halil Güzel, “Pazarların açılması Serik haline ve üreticiye katkı sağladı. Cumartesi günü pazarların açılmasından dolayı malların daha iyi satılması sağlandı. Devlet büyüklerimiz bu kararı haftada 2 güne çıkartırsa üreticinin malının toplama ve hasat döneminde daha hızlı tüketiciye ulaşması sağlanabilir. Haftada 1 gün çok iyi ama 2 güne çıkarsa pazar yerindeki yoğunluk da azalır. Şu anda pazarların açılması olumlu tepki verdi. Aynı zamanda tüketici açısından da çok olumlu. Çünkü marketler yüksek ve fahiş fiyatlarla satabiliyor ama pazarlarda her keseye uygun mal bulunabiliyor. Bakanlığın kararı bugün piyasalara çok olumlu yansıdı. Yarın daha iyi olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Komisyoncu İzzet Göksu, “Pazarların açılması çok olumlu. Açıklamanın sonrasında piyasaya olumlu yansıdı. Şu anda elimizde mal kalmadı. Bugün domates 2,5 lira, 2-3 gündür 1 liraya 50 kuruşa zor satıyorduk” diyerek konuştu.

Komisyoncu İbrahim Şahin, “Bakanlığın kararının sonrasında dün öğleden sonra ve bugün mal satışlarında bir hareketlilik oldu. Şu anda mallarımız satılıyor. Çok kötü bir hafta sonu geçirdik. Mallarımız satılmadı hep çöpe gitti. İnşallah bundan sonra iyi olur” şeklinde konuştu.

‘ÜRETİCİLERİMİZ ISMINE İYİ BİR KARAR OLDU’

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, semt pazarlarıyla alakalı alınan karar sonrası yetkililere teşekkür ederken, “Üreticilerimizin ismine devlet büyüklerimize teşekkür etmek istiyorum. Tabii biz üreticiler olarak haftanın en az 2-3 günü semt pazarlarının açılmasını istiyorduk. Fakat kıymetli devlet büyüklerimiz haftanın 1 gün semt pazarlarının açılmasını uygun gördüler. Tabii ki buna da çok şükür üreticinin malı en azından para edecektir. Covid- 19 önlemleri gereğince de zincir marketlerde oldukça fazla yığılma olması, cumartesi günleri saat 10.00 ile 17.00 arası semt pazarlarının açık olması dışında gene çarşamba günleri de olmasını devlet büyüklerimizden rica ediyoruz. Emeği geçen herkese Sayın Genel Başkanımız, Sayın İçişleri Bakanımız ve Sağlık Bakanımızın da uygun görmesi sonucunda ve son olarak Cumhurbaşkanımızın oluruyla gerçekten üreticilerimiz ismine iyi bir karar oldu. Teşekkür ederim” diyerek konuştu.

Finike Komisyoncular Derneği Başkanı İsmail Karataş, “Pazarların açılması kararı sonrası sebze fiyatlarımız normale döndü. Tüketici alınan bu kararla taze sebze meyveleri tüketecek üreticilerimiz alınan karardan memnun. Bu kararda katkısı bulunan Antalya milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.