Taliban’la temasa geçen ülkeler tahliye ve gelecek planlarını konuşuyor!

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’la birçok ülke, hem tahliyeler hem de gelecekte atılacak adımlar için Taliban’la temasa geçti. ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa, İran, Pakistan ve Türkiye, Taliban’la görüşmelere başladı.
Takip et
Taliban’la temasa geçen ülkeler tahliye ve gelecek planlarını konuşuyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD, Taliban’ı diplomatik olarak tanıma konusunda olumlu sinyaller vermeye başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın brifinginde, 31 Ağustos’tan sonra ABD’nin Afganistan’da diplomatik misyonunun çalışmaya devam edebilmesi noktasında görüşmelerini sürdürdüklerini söyledi. Bunun karşılıklı çıkarlarla alakalı bir vaziyet olduğunu belirten Price, Taliban’ın tanınması konusunda ise bugün bir şey söylemenin doğru olmadığını ifade ederek, “Taliban’dan yapıcı açıklamalar duyduk ancak günün sonunda biz de uluslararası ortaklarımız da sözlere değil eylemlere bakacağız” şeklinde konuştu. ABD’li yetkilinin bu sözleri, Washington’ın Taliban’ı tanımaya koşullu olarak yeşil ışık yaktığı yönünde yorumlandı. Geçen hafta da CIA Başkanı William J. Burns, Taliban’ın iki numaralı ismi Abdülgani Birader’le Kabil’de gizli bir görüşme yapmıştı.

AVRUPA’DA GÖRÜŞ AYRILIĞI

Avrupa ülkeleri ise Taliban’la temas kurma konusunda görüş ayrılığı içerisinde. Fransız yetkililerin, Katar’ın başkenti Doha’da ve Afganistan’ın başkenti Kabil’de Taliban temsilcileriyle bir araya geldiği söylendi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, görüşmede “operasyonel temaslarda bulunduklarını” ve Kabil Havalimanı’ndaki vaziyeti ele aldıklarını açıkladı. Fransa’nın, Taliban’ın iktidara gelmesinin sonrasında havalimanına taşıdığı elçilik binasını ise kapatmayacağı biliniyor. Daha önce Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin Taliban’ı tanımadığını ve kesinlikle siyasi temas kurmadığını, yalnızca insanları kurtarmak için operatif temasları olduğunu açıklamıştı. Öte yandan Brexit ile Avrupa’dan ayrılan İngiltere de Afganistan için “çözüm bulmak” ismine Taliban’la beraber çalışabileceğini duyurmuştu.

DOSTLUK MESAJLARI

Taliban’ın 15 Ağustos’ta ülkeyi ele geçirmesinden sonra Çin tarafından yapılan ilk açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti, Taliban ile ‘dostça ilişkiler’ geliştirmeye istekli” mesajı paylaşılmıştı. Gene Rusya’dan da benzer mesajlar gelmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Taliban’ın Kabil’de başkalarının görüşlerine saygılı olduklarını açıklamasını ve uygulamada da buna hazır olduklarını göstermelerini olumlu bir işaret olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. İran, akaryakıt ihracatı anlaşması imzalayarak Taliban’ı “ticari” olarak tanıyan ilk ülke olurken, Pakistan ve Türkiye’nin de grupla görüşmeler gerçekleştirdiği biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.