adplus-dvertising

Taliban’ın kafasından vurduğu Malala, Oxford Üniversitesi’ni bitirdi!

2012’de, Pakistan’da yaşarken Taliban tarafından başından vurulan fakat hayat mücadelesinden ve kızların eğitim hakkı için çalışmaktan vazgeçmeyen Malala Yousafzai Oxford Üniversitesi’nden mezun oldu.
Takip et
Taliban’ın kafasından vurduğu Malala, Oxford Üniversitesi’ni bitirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dokuz sene önce Pakistan’da kızların eğitim hakkı için yürüttüğü çalışmalar sebebiyle henüz 15 yaşındayken Taliban tarafından okul yolunda kurşunlanan Malala Yousafzai son paylaşımları ile gündemde.

Bu saldırı sonrası uzun süre tedavi gören ve hayat savaşını kazanan Malala İngiltere’nin en prestijli eğitim kurumları arasında gösterilen Oxford Üniversitesi’nden mezun oldu.

Şu anda 24 yaşında olan ve Nobel Barış Ödülü’nün şuana kadarki en genç kazananı unvanının da sahibi konumundaki Malala mezuniyet töreninde çekilmiş kareleri kişisel hesaplarından paylaştı.

Kısa sürede sosyal medyada viral olan görüntüleri İngiliz Daily Mail gazetesi okurlarına ‘Taliban’ı çıldırtacak fotoğraf’ başlığı ile duyurdu.

Taliban’ın kafasından vurduğu Malala, Oxford Üniversitesi’ni bitirdi!

Oxford Üniversitesi’nde felsefe, siyaset bilimi ve ekonomi okuyan Malala’nın mezuniyet törenini Mayıs 2020’de yapılacaktı, fakat tören pandemi sebebiyle dün gerçekleşti.

Fakat Taliban yönetimindeki Afganistan’da hala kız öğrencilerin eğitim görmesinin önünde ciddi engeller var.

Eylül ayında Taliban Afganistan’da kızların ortaokula dönmesini önledi, yapılan açıklamada erkek öğrenci ve öğretmenlerin sınıfa dönebileceği söylendi.

2013’te ‘Malala Vakfı’nı kuran aktivist kızların eğitim hakkı için mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.

Malala 2019’da çıkardığı kitapta ‘Taliban beni susturmak istemişti ama onlar sayesinde sesim bütün dünyada yankı buldu’ satırlarını yazmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.