Taliban’dan yargısız infaz cevabı!

Afganistan’da Taliban yönetimi eski güvenlik kuvveti personelinin infaz edildiği iddialarının gerçek dışı olduğunu batılı ülkelerin kınamalarını kabul etmediklerini açıkladı.
Takip et
Taliban’dan yargısız infaz cevabı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

euronews’in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri ve öbür batılı ülkeler, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) ciddi insan hakkı ihlalleri raporu sonrası, ‘derin endişe’ duyduklarını açıklamıştı.

Amerikan dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, öne sürülen yargısız infazların ve zorla adam kaybetmelerin Taliban’ın ilan ettiği genel afla ‘çeliştiği’ söylendi.

Açıklamanın altında Avrupa Birliği, Avustralya, İngiltere ve Japonya gibi ülkeler de yer aldı.

Taliban’ın İçişleri Bakanlığı ise hem iddiaları hem de batılı ülkelerin kınamasını reddetti.

Bakanlık sözcüsü Kari Said Kosti, raporların ve iddiaların somut kanıtlara dayanmadığını belirtti.

Eski ordu üyelerinden kimilerinin öldürüldüğünü kabul eden Kosti ancak bunun kişisel rekabet ve düşmanlıklardan kaynaklandığını savundu.

Kosti, “Taliban’ın genel affı sayesinde daha önce yüzlerce mücahit ve sivili şehit eden” çok sayıda eski güvenlik kuvveti üyesinin huzur içinde yaşamayı sürdürdüğünü ifade etti.

Taliban’ın 100’den fazla güvenlik görevlisini öldürdüğü iddiası

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayınlanan bir raporda, Taliban’ın 15 Ağustos’ta yönetimi ele geçirmesinden bu yana Afganistan’ın yalnızca 4 şehrinde 100’den fazla eski asker, polis ve istihbarat görevlisini öldürdüğünü ya da zorla ortadan kaybettiğini bildirdi.

New York merkezli kuruluş, bunun örgüt tarafından ilan edilen ‘genel affa’ karşın devam ettiğini aktardı.

“Sizin Gibi İnsanlara Af Yok; Afganistan’da Taliban Altında İnfazlar ve Zorla Kaybetmeler” başlıklı 25 sayfalık rapor, eski ordu, emniyet, istihbarat ve milis kuvveti mensubu 47 eski Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri üyesi kişinin öldürülmesi ya da kaybolmasını belgeliyor.

Bu kişilerin 15 Ağustos ile 31 Ekim arasında Taliban’a bizzat teslim olan yahut onlar tarafından gözaltına alınanlar oldukları bilgisi paylaşıldı.

HRW, yalnızca Gazne, Helmand, Kandahar ve Kunduz illerinde öldürülen 100’den fazla kişi hakkında güvenilir bilgi topladığını da aktardı.

Raporla alakalı açıklama yapan HRW Asya Direktör Yardımcısı Patricia Gossman, “Taliban liderliğinin vaat ettiği af, yerel komutanların ve eski Afgan güvenlik kuvveti mensuplarının infaz edilmesini ya da ortadan kaybolmasını engellemedi.” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.