Taliban’dan Türkiye’ye küstah tehdit! “işgalci muamelesi yaparız”

Afganistan’da saldırılarını yoğunlaştıran Taliban’dan, ABD ve NATO kuvvetlerinin önümüzdeki ay çekilmelerini tamamlaması, Kabil havaalanının ise Türkiye tarafından korunacağı yönündeki iddialara açıklama geldi. Asker barındıran ‘herhangi bir ülkeye’ ‘işgalci’ muamelesi yapacaklarını söylediler
Takip et
Taliban’dan Türkiye’ye küstah tehdit! “işgalci muamelesi yaparız”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla beraber Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın korunması konusunda gözler Afganistan’da savaş dışı bir NATO misyonunun parçası olarak 500’den fazla askeri bulunan Türkiye’ye çevrilmiş vaziyette.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in verdiği röportajda, “Son 20 senedir NATO’nun bir parçası olan Türkiye, Afganistan’da kalmak istiyorsa, şüphesiz onu bir işgalci olarak görür, ona karşı hareket ederiz” şeklinde konuştu.

Mücahid, Taliban’ın Türkiye ile “her zaman iyi ilişkiler kurmak istediğini” ve “normal bağlara sahip olmaya çalıştığını” söylerken, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nı denetlemesi yönündeki öneriyi ise reddetti. “Türkiye ile çok ortak noktamız var. Onlar da Müslüman ama müdahale edip askerlerini orada barındırırlarsa sorumluluğunu alırlar.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son NATO zirvesinde konuyu ABD’li mevkidaşı Joe Biden’la görüşmüş ve bu hususta uzlaşmaya yakın olduklarını açıklamıştı. Afganistan konusunda aralarında bir fikir birliği olduğunu ifade eden Erdoğan, “Afganistan’dan ayrılmamızı istemiyorlarsa, orada belirli bir destek istiyorlarsa, ABD’nin diplomatik, lojistik ve mali desteği mühim olacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

TALİBAN’IN SALDIRISI HIZ KAZANDI

Afganistan’da saldırılarını yoğunlaştıran Taliban’ın alan hakimiyeti hızla genişlerken, hükümet kuvvetleri ilçelerin ortalama yüzde 20’sinde tam kontrolü elinde tutuyor.

ABD, 11 Eylül saldırılarının sonrasında Usame Bin Ladin ve öbür El Kaide elebaşlarını sakladığı gerekçesiyle 7 Ekim 2001’de “Devamlı Özgürlük” ismini verdiği, Afganistan’ı işgal harekatını başlattı. 2001-2014’te 13 sene süren operasyonda ABD’ye NATO mensubu ve olmayan 20’den fazla ülke destek verdi.

ABD’nin Taliban’la 29 Şubat 2020’de barış anlaşması imzalayarak ülkedeki bütün yabancı kuvvetlerin çıkması için verdiği söz, ülke için dönüm noktası oldu.

Çekilme sürecine paralel olarak Taliban ile Afganistan İslam Cumhuriyeti tarafları arasında yürütülen geçiş süreci müzakereleri başarısızlıkla neticelendi.

Sürecin çökmesiyle de Taliban’ın ülke genelindeki baskısı yoğunlaştı. Doha Anlaşması ile yabancı kuvvetlere saldırmama güvencesi veren Taliban, Afgan güvenlik kuvvetlerine karşı şiddetli eylemlere girişti.

HIZLA ÇEKİLİYORLAR

ABD Başkanı Joe Biden’ın 11 Eylül’ün sene dönümüne kadar Afganistan’daki bütün Amerikan askerlerinin çekileceğini açıklamasının sonrasında eve dönüş süreci ilerliyor. ABD yönetimi 29 Şubat 2020’de Taliban ile anlaşmaya varmış ve 1 Mayıs 2021’de Afganistan’dan tamamen çekilme konusunda mutabık kalmıştı. Başkan Joe Biden yönetimi 1 Mayıs’tan başlamak üzere 11 Eylül’e kadar tamamen çekilmiş olacaklarını açıklamıştı. ABD güçlerinin ortalama yüzde 90’ının Afganistan’ı terk ettiği tahmin ediliyor. ABD askerleri, Afganistan’daki en büyük hava üssü Bagram’ı da 2 Temmuz’da tamamen boşaltarak Afgan kuvvetlerine teslim etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.