Taliban’dan kadınlar için kararname! “kadınlar mal değildir”

Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade, kadınların kocalarını seçme hakkının olduğunu ve miras hakkını isteyebileceğini açıkladı. 6 madde halinde yayımlanan kadın haklarıyla alakalı bilgilendirmede, “Kadın mal değildir. Asil ve özgür bir insandır. Kimse onları barışı sağlama ismine başkasına veremez.” ifadelerine yer buldu.
Takip et
Taliban’dan kadınlar için kararname! “kadınlar mal değildir”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, kişisel Twitter hesabından, Ahundzade’nin evlilik ve miras konularında kadınlara yönelik çıkarttığı 6 maddelik kararnameyi paylaştı.

Kararnamenin ilk maddesinde, yetişkin kızların evlenirken rızalarının alınmasının “zaruri” olduğu ve hiç kimsenin kadınları evliliğe zorlayamayacağı vurgulandı.

İkinci maddede, “Kadın mal değildir. Asil ve özgür bir insandır. Kimse onları barışı sağlama ismine başkasına veremez.” ifadelerine yer verildi.

Afganistan’da bazı aşiretler kan davaları ya da aralarındaki düşmanlıkları sonlandırmak için ailedeki kadınlar üstünden husumetli aile ile evlilik bağı kurabiliyor.

DUL KADINLARIN ZORLA EVLENDİRİLMESİ

Üçüncü maddede, kocanın vefatının sonrasında (4 ay 10 gün ya da hamilelik sonrası) kocanın kardeşinin ya da başka bir akrabanın, “dul kadını” evliliğe zorlayamayacağı söylenirken kadının evlenip evlenmeme ve kendi geleceğini tespit edilme hakkına sahip olduğu vurgulandı.

Dördüncü maddede yeni erkekten (evlilik tazminatı olarak) mehir almanın dul kadının rızasına bırakıldığı söylendi.

Beşinci maddede ise kadının ölen kocasından, çocuklarından, babasından ya da öbür akrabalarından miras ya da mülke ortak olma hakkına sahip olduğu vurgulanırken “Kimse onu bu hakkından mahrum edemez.” ifadesi kullanıldı.

ÇOK EŞLİLİK

Altıncı maddede ise çok eşli erkeklerden, eşlerinin haklarını tanıması ve eşleri arasında ayrım yapmaması istendi.

Ahundzade, kararnamede tanımlanan ve dini çerçevede olduğu söylenen çeşitli hakların eksiksiz kullanılması için hükümet organlarına, din adamlarına ve aşiret liderlerine lüzumlu adımları atması konusunda talimat verdi.

EĞİTİM VE ÇALIŞMA HAKKINA DEĞİNİLMEDİ

Taliban sonrası Afganistan’da kadınların çalışması ve kızların okula gitmesi kısıtlanmıştı.

Uluslararası toplumun, Taliban ile olan diplomatik ilişkilerinde en çok kadınların çalışma ve eğitim haklarına yönelik kısıtlamaları gündeme getirmesine karşın Taliban lideri Ahundzade, yayımladığı kararnamede bu konuya değinmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.