Taliban’dan kaçan Afgan göçmenler için Türkiye sınırında alarm!

Türkiye’ye günde yaklaşık 1000 Afgan’ın kaçak geçiş yaptığı sınır hattında ‘alarm’ verildi. Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı sınır hattına, takviye olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500 güvenlik korucusu gönderildi.
Takip et
Taliban’dan kaçan Afgan göçmenler için Türkiye sınırında alarm!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD, 20 sene sonra Afganistan’dan çekilirken Taliban, her gün yeni bölgeleri kontrol altına alıyor. Çekilmenin sonrasında iç savaş korkusuyla Afganistan’dan İran ve Pakistan yönünde göç dalgası başladı. Afganların İran’dan sonraki ikinci durağı ise Türkiye oldu. Son 2 ayda Türkiye’ye yoğun Afgan göçü başlarken, günde yaklaşık 1000 Afgan’ın sınırdan yasadışı geçiş yaptığı öğrenildi.

Taliban’dan kaçıp, sınırdan geçiş yapanların çoğunluğunu 16 ile 25 yaşları arasında erkeklerden oluştuğu, bir aylık yaya yaptıkları yolculuğun sonrasında Türkiye’ye ulaştıkları kaydedildi.

SINIRA PÖH TAKVİYESİ

İçişleri Bakanlığı Afgan göçüne karşı sınır illerini uyarırken, yeni tedbirler de yaşama geçirildi. Sınır hattının gerisinde güvenlik önlemlerinin arttırılması ve kanun dışı geçişlerin önüne geçilmesi için Van’a 750 Özel Harekât Polisi’nden (PÖH) oluşan 35 tim görevlendirildi. Van-İran sınırında fiziki önlemlerinin arttırılarak geçişlerin engellenmesi için 500 güvenlik korucusu bölgeye gönderildi.’lar başta olmak üzere havadan keşif, gözetleme çalışmaları yapılıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de Van Gölü’nde konuşlandırılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter’dan “Türkiye, etrafımızdaki coğrafyada bütün olup bitene karşın göçü yönetmekte; ecdadımıza, komşuluğumuza, asil milletimize yakışanı yapmaktadır. Fitneye, fesata, düşmanlığa, fırsat vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Taliban’dan kaçan Afgan göçmenler için Türkiye sınırında alarm!

AFGANLAR 2. ESNADA

TÜRKİYE’de Suriyelilerden sonra 500 bini aşan sayıyla en çok Afgan göçmen-sığınmacı bulunuyor. Çok sayıda göçmen-sığınmacı sınırda yakalanıyor. Resmi rakamlara göre 2016’da 174 bin 466, 2017’da senesinde 175 bin 752, 2018’de 268 bin, 2019’da 454 bin 662, 2020’de 122 bin 302 ve 2021 senesinin Temmuz ayına kadar 62 bin 687 göçmen-sığınmacı yakalandı. Son senelerde en fazla yakalanan göçmenler ise Afganlar. Yakalanan Afganlar geri gönderme merkezlerine alınıyor. İşlemlerinden sonra ülkelerine gönderiliyor.

İRAN SINIRINA DUVAR

TERÖR, kaçakçılık ve yasadışı geçişleri engellemek için son senelerde yeni tedbir alınıyor. Sınır hattına belli bölgelerde duvar çekiliyor. İran ve Irak sınır hattının 54 kilometrelik Iğdır-İran sınırının hepsi, 84 kilometrelik Ağrı-İran sınırının 82 kilometresi ile 121 kilometrelik Hakkari-İran sınırının 13 kilometresinde olmak üzere inşa edilen 149 kilometrelik güvenlik duvarı ve devriye yolu tamamlandı. Türkiye’nin doğu sınırına 141 gözetleme ve 109 haberleşme kulesi, 85 komuta kontrol merkezi ile 329 kablosuz sensör seti kurulmasını öngören Elektro-Optik Kule Projesi’ne başlandı. Yüzde 90’ı biten Elektro-Optik Kuleleri’yle sınırda aralıksız ve etkin gözetleme olanağı olacak.

VAN’DA DÜN 1456 GÖÇMEN YAKALANDI

VAN Valiliği, çok sayıda kaçak göçmenin boş arazide toplu biçimde yürüdükleri görüntülerle alakalı açıklama yaptı. Görüntülerdeki yerin Van’ın İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi’nin Erek Dağı istikametinde bulunan açık arazi olduğu söylendi. Van Valiliği’nin açıklamasında “Bölgedeki metruk binalarda 1456 düzensiz göçmen yakalandı. Kaçakları organize eden 11 organizatör gözaltına alındı, 6’sı tutuklandı” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.