adplus-dvertising

Taliban’dan dünyaya çağrı “Bizi tanımaya ihtiyacınız var!”

Afganistan’daki geçici hükümetin sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD başta olmak üzere dünya ülkelerinin Taliban yönetimini resmi olarak tanınmaya ihtiyacı olduğunu belirtti.
Takip et
Taliban’dan dünyaya çağrı “Bizi tanımaya ihtiyacınız var!”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mücahid, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hükümet Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, açıklamalarda bulundu.

Taliban yetkililerinin son bir haftada Rusya, İran, Özbekistan, Pakistan ve Türkmenistan başta olmak üzere bu ülkelerin yetkilileriyle görüştüğünü kaydeden Mücahid, görüşme kapsamında gerçekleşen diplomatik trafiğin olumlu geçtiğini vurguladı.

Mücahid, Afganistan’ın başka ülkelere herhangi bir tehdit yaratmadığını, ülkede güvenliğin sağlandığını, kanunlara dayanan bir hükümet kurulduğunu ve halkın refahının sağlandığını savundu.

Taliban hükümetinin resmi olarak tanınması için bazı ülkelerle görüşüldüğünü aktaran Mücahid, şu ifadeleri kullandı:

“Amerika başta olmak üzere dünya ülkelerinin Taliban’ı resmi olarak tanımaya ihtiyacı var. Çünkü Taliban yönetim olarak resmi tanınmanın lüzumlu koşullarını yerine getirdi. Dünya ülkeleri önce Afganistan’ı resmi olarak tanımalı. Çünkü, Afganistan başka ülkeler için tehdit yaratacak bir toprak değildir.”
Mücahid, Taliban yönetiminin resmi olarak tanınmasının Afgan halkının doğal hakkı olduğunu sözlerine ekledi.

ABD’YE “BÜYÜKELÇİLİĞİ AÇ” ÇAĞRISI

ABD’ye tekrardan Kabil’deki büyükelçiliğini faaliyete geçirmesi çağrısı yapan Mücahid, “ABD başta olmak üzere bütün dünya ile diplomatik ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.