Taliban, Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesini istedi!

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin sonrasında Kabil Havaalanı’nı korumak için girişimde bulunan Türkiye’ye Taliban’dan veto geldi. Taliban sözcüsü Suhail Shaheen, “Türkiye 20 senedir NATO güçlerinin bir parçasıydı. Onlar da Afganistan’dan çekilmeli. Öte yandan Türkiye büyük bir İslam ülkesi. Afganistan’ın tarihi ilişkileri var. Ülkede yeni İslami hükümet kurulduğunda, Türkiye ile yakın ve iyi ilişkiler kurmayı umuyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Taliban, Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesini istedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Afganistan‘dan çekilme kararı almasının sonrasında bölgede sıcak gelişmeler meydana geliyor. ABD askerlerinin çıkmasıyla birlikte nasıl bir düzen oluşacağı merakla beklenirken, Türkiye‘nin Kabil Havaalanı’nı korumak için devreye girmesi sonrası Taliban‘dan cevap geldi.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR İSLAM ÜLKESİ”

Türkiye’nin teklifini reddeden Taliban sözcüsü Suhail Shaheen, “Türkiye 20 senedir NATO güçlerinin bir parçasıydı. O sebeple ABD ile 29 Şubat 2020’de vardığımız anlaşma uyarınca onlar da Afganistan’dan çekilmeli. Öte yandan Türkiye büyük bir İslam ülkesi. Afganistan’ın tarihi ilişkileri var. Ülkede yeni İslami hükümet kurulduğunda, Türkiye ile yakın ve iyi ilişkiler kurmayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

“NATO VE ABD İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Geçtiğimiz günlerde Reuters’a açıklamalarda bulunan yetkililer, Türkiye’nin Kabil Havaalanı’nın korunması için devreye girdiğini söylerken ABD’li yetkililer Ankara’nın bazı koşullar dayattığını da iddia etti.

İsmini açıklamayan bir Türk yetkili, “ABD’li ve Türk yetkililer bu görev için olası ihtiyaçları görüşüyor. ABD’nin ayrılmasından sonra Türkiye Kabil Havaalanı’nı korumak için teklifte bulundu. Bu çerçevede NATO ve ABD ile görüşmeler devam ediyor” demişti.

11 EYLÜL’E KADAR TAMAMLANACAK

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan’da ABD’nin 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan geri çekilmeye başlayacağını ve tam çekilmenin Dünya Ticaret Merkezi, İkiz Kuleler ve Pentagon’a yönelik terör saldırılarının 20. sene dönümü olan 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.