Taliban sokak ortasında infaza başladı! 20 sivil öldürüldü

Taliban yönetimindeki Afganistan’dan kan donduran görüntüler gelmeye devam ediyor. ‘Direnişin son kalesi’ olarak anılan Pençşir’in büyük bölümünü ele geçiren Taliban burada 20 sivili infaz etti. bu infazlardan birine ait görüntüler gün yüzüne çıktı.
Takip et
Taliban sokak ortasında infaza başladı! 20 sivil öldürüldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Afganistan’dan gelen gelişmelere kilitlenmiş vaziyette.

20 sene sonra tekrardan iktidara gelen Taliban, bir süredir verdiği ılımlı mesajlara karşın infaz haberleri ile gündeme gelmeye devam ediyor.

BBC, Pençşir’de en az 20 kişinin öldürüldüğünü belirledi. Taliban’ın imza attığı bu infazlardan birisine ait görüntüler gün yüzüne çıktı.

Twitter’da yayınlanan görüntülerde Taliban militanlarının bir adamın etrafını sardığı ve daha sonra bu kişiyi yol ortasında infaz ettiği görülüyor.

BBC’de yer verilen habere göre, İki çocuk babası esnaf Abdul Sami, bu 20 kurbandan biriydi.

Yerel kaynaklar, Taliban ilerlerken Sami’nin kaçmadığını, “Ben gariban bir esnafım, savaşla işim olmaz” dediğini aktardı.

Fakat Sami’yi, direnişçilere sim kart satmakla suçlayarak gözaltına aldılar. Günler sonra cansız bedeni evinin yakınına bırakılmış biçimde bulundu. Tanıklar, cesedinin işkence izleri taşıdığını belirtiyor.

Taliban geçtiğimiz günlerde ‘Pençşir Vadisi tamamen ele geçirildi’ açıklamasında bulunmuş ve ülkedeki savaşın sona erdiğini ilan etmişti.

DİRENİŞİ BU İSİMLER YÖNETİYORDU

Pençiş, Taliban karşıtı direnişin ‘son kalesi’ olarak anılıyordu. Buradaki direniş hareketini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Amrullah Salih ve ‘Pencşir Aslanı’ olarak anılan Ahmed Şah Mesud’un 32 yaşındaki oğlu Ahmed Mesud yönetiyordu.

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’A HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu sene uluslararası kuvvetlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı kuvvetlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik kuvvetlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin sonrasında şehri çatışmasız biçimde kontrolüne aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.