Taliban gerçek yüzünü gösterdi gazetecilere dayaklı işkence!

Afganistan’da 1996-2001 dönemine göre daha ‘yumuşak’ yönetim vaat eden Taliban’ın ilk icraatları hiç de öyle olmadı. Afgan kadınların spor yapmasını yasaklayan Taliban, Kabil’deki protestoları takip eden iki Afgan gazeteciye işkence etti.
Takip et
Taliban gerçek yüzünü gösterdi gazetecilere dayaklı işkence!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kapsayıcı hükümet vaadiyle Afganistan’da işbaşına gelen Taliban yönetimi, gene şaşırtmadı. Gündelik hayatta insanlar sokağa çıkmaya korkarken, kadınların çalışma yaşamından uzaklaştırılması zaten kötü giden ekonomiyi darboğaza soktu. Özellikle son günlerde peş peşe kaydedilen gelişmeler, ‘Yeni Taliban’ın, siyasi hak ve özgürlükler konusunda 1996-2001 seneleri arasındaki iktidarından bir farkı olmadığını ortaya koydu.

İşte Taliban hükümetinin ilk icraatları:

Taliban gerçek yüzünü gösterdi gazetecilere dayaklı işkence!

Fotomuhabir Nematullah Naqdi ve basın mensubu Taqi Daryabi Kabil’deki protestoları izledikleri gerekçesiyle Taliban tarafından darp edildi.

KADIN SPORCULARA YASAK

Geçici hükümet, önceki günkü kabine toplantısında kadınların kriket oynamalarını ve öbür sporları yapmalarını yasaklandı. Taliban’ın Kültür Komisyonu Başkan Yardımcısı Ahmedullah Vasik, Avustralyalı SBS kanalına verdiği demeçte, kadınların spor yapmasını “ne uygun ne de lüzumlu” gördüklerini belirtti. Afganistan Kadın Milli Kriket Takımı’nın geleceğine ilişkin bir soru üstüne Vasik, erkek takımının kasım ayında Avustralya’da hazırlık maçına çıkacağını belirterek, “Kadınların kriket oynayabileceğini zannetmiyorum ki, kadınların kriket oynamasına gerek yok. Çünkü kriket oynarken yüzlerini ve vücutlarını kapatamayabilirler. İslam ise kadınların böyle görülmesine izin vermiyor” diyerek konuştu.

Taliban gerçek yüzünü gösterdi gazetecilere dayaklı işkence!

Kabil’de eski günlerde bir okul bahçesinde kriket oynayan kız ve erkek öğrenciler.

İKİ GAZETECİYE ÖLÜMÜNE DAYAK

Kabil’deki Taliban karşıtı protestoları izledikleri gerekçesiyle çarşamba günü tutuklanarak polis karakoluna götürülen iki Afgan basın mensubu burada sopalarla darp edildi. AFP’ye konuşan fotomuhabiri Nematullah Nakdi, bir Taliban militanın yüzünü ayağıyla ezdiğini söyleyerek, “Yüzümü betona çarptı. Kafama tekme attılar. Beni öldüreceklerini zannettim” şeklinde konuştu. Şiddete maruz kalan öbür basın mensubu Taki Daryabi ise “O kadar çok canım yanıyor ki hareket edemiyorum” şeklinde konuştu.

SİYASİ PARTİLERE DE YASAK GELDİ

Bu arada Taliban’ın Enformasyon Bakanı Yardımcısı, mezhepler arası çatışmalara yol açabileceği gerekçesiyle, yeni hükümetin ülkedeki siyasi çoğulculuğa, dolayısıyla siyasi partilere karşı olduğunu belirtti.

GEÇİM DERDİ BÜYÜDÜ

Gıda ve akaryakıt fiyatlarının hızla yükseldiği ülkede Taliban’ın kadınlara çalışma izni vermemesi ve kamu sektöründe maaş azaltımına gitmesi halkın gelir kaynağına darbe vurdu.

Başkent Kabil’de hemşirelik yapan 3 çocuk annesi Latifa Alizada (27), Taliban erkeklerle aynı ortamda çalışamayacağını ve maaşını alamayacağını söyleyince işten ayrılmak mecburiyetinde kaldı. AFP’ye konuşan Latifa, “Bizim için kadın-erkek ayrımı yapılamaz, çünkü biz sağlık çalışanıyız. Maaş alamadığım için işten ayrıldım ve geleceğimden endişeliyim” şeklinde konuştu.

AFP’ye konuşan bir gümrük çalışanı ise 7 senedir Pakistan sınırındaki Spin Boldak kapısında görev yaptığını, önceki hükümet döneminde aylık 240 dolar olan maaşının Taliban tarafından 110 dolara indirildiğini anlattı. İsmini paylaşmayan çalışan, maaşındaki düşüş üstüne işten ayrılmış.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.